Wynajem, czyli samochód w abonamencie

Wynajem długoterminowy samochodu to usługa finansowa, w ramach której wynajmujący – czyli właściciel auta – użycza pojazd najemcy w zamian za comiesięczną opłatę abonamentową. Nie ma tutaj ani wpłaty własnej, ani ustalonej z góry kwoty wykupu samochodu (większość najemców decyduje się na inną formę zakończenia umowy, do czego jeszcze wrócimy).

Wynajem jest często nazywany „samochodem na abonament”, ponieważ specyfika tej usługi rzeczywiście przypomina rozwiązania abonamentowe znane chociażby z rynku usług VOD czy telekomunikacyjnych. Najemca co miesiąc wnosi pewną opłatę, która pozwala mu swobodnie użytkować samochód.

To jest ważne!

W umowie wynajmujący i najemca uzgadniają jedynie limit przebiegu, który w przypadku aut osobowych, np. wynajmu długoterminowego Forda Kuga, wynosi między 15 a 30 tys. km rocznie.

Dlaczego rośnie zainteresowanie wynajmem wśród polskich konsumentów?

Głównym powodem są bardzo atrakcyjne warunki wynajmu. Konsumentów, czyli osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, przyciąga niska kwota miesięcznego abonamentu – wręcz znacznie niższa w porównaniu z ratą kredytu samochodowego.

Niski abonament, w przypadku np. wynajmu długoterminowego tańszych modeli Hyundaia nieprzekraczający 1000 zł miesięcznie, to magnes silnie przyciągający do tej usługi. Nie ma w tym też żadnej tajemnicy: tak niskie koszty dla konsumenta wynikają z faktu, iż spłacie podlega wyłącznie prognozowana utrata wartości samochodu w okresie jego użytkowania.

Rosnąca popularność wynajmu długoterminowego wśród konsumentów to nie tylko kwestia finansów. Coraz więcej osób, zwłaszcza z młodszego pokolenia, nie widzi powodu, dla którego musiałoby posiadać własny samochód. Aby codziennie dojeżdżać do pracy, odwozić dzieci do szkoły i przedszkola czy wybrać się na weekend lub rodzinne wakacje nie trzeba być właścicielem auta – wystarczy mieć możliwość jego swobodnego użytkowania, co zapewnia usługa wynajmu.

Po zapoznaniu się ze szczegółami usługi wiele osób zauważa kolejne zalety tego rozwiązania. Chodzi m.in. o:

  • Brak jakichkolwiek problemów związanych z eksploatacją pojazdu– w kwotę miesięcznego abonamentu jest już wliczona pełna obsługa samochodu ze strony wynajmującego, w tym serwis, ubezpieczenie, wymiana opon czy likwidacja ewentualnej szkody (wraz z podstawieniem samochodu zastępczego);
  • Użytkowanie zawsze nowego lub prawie nowego samochodu, na którego zakup wielu najemców nie mogłoby sobie pozwolić (zwłaszcza za gotówkę);
  • Brak przykrych obowiązków wynikających ze sprzedaży samochoduna rynku wtórnym;
  • Uproszczona i szybka procedura udzielenia finansowania;
  • Brak istotnego wpływu wynajmu na zdolność kredytową najemcy;
Kto może skorzystać z usługi wynajmu długoterminowego samochodu?

Wynajem długoterminowy to propozycja skierowana do wszystkich osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na zakup gotówkowy/kredyt, a jednocześnie są w stanie opłacać comiesięczny abonament za fabrycznie nowy samochód.

Jeśli więc planujesz zmianę pojazdu, nie czujesz potrzeby posiadania auta na własność, nie chcesz rozstawać się z oszczędnościami, a możesz przeznaczyć np. kilkaset złotych miesięcznie na wynajem, to ta opcja jest warta rozważenia.

Zwłaszcza, że wynajem długoterminowy wiąże się z minimum formalności. Do zawarcia umowy konsument musi jedynie przedstawić kserokopie dwóch dokumentów potwierdzających tożsamość (np. dowód osobisty i prawo jazdy).

Gdy kończy się umowa wynajmu

To najemca decyduje o tym, w jaki sposób zakończy umowę. Do wyboru są trzy rozwiązania:

  1. Możesz zwrócić kluczyki i podziękować za współpracę.
  2. Możesz przesiąść się do nowego samochoduw ramach kolejnej umowy wynajmu.
  3. Możesz wykupić samochód z wynajmu. Kwota wykupu odpowiada aktualnej wartości rynkowej samochodu.

Najemcy najczęściej decydują się na dwa pierwsze rozwiązania. Wykup samochodu po wynajmie długoterminowym również jest ciekawą propozycją, choć trzeba tutaj pamiętać o kilku szczegółach, które przybliżamy w osobnym poradniku.

Wynajem to odpowiedź na niepewne czasy

Rosnące zainteresowanie wynajmem długoterminowym wśród konsumentów ma również ścisły związek z aktualną sytuacją gospodarczą i ekonomiczną wielu polskich rodzin. W obliczu wysokiej inflacji, rosnących kosztów życia i niepewności jutra, wynajem jest jednym z najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych wyborów.

Wynajem to gwarancja przewidywalności kosztu użytkowania auta. Z góry znamy kwotę abonamentu, co pozwala dopasować ją do możliwości budżetu domowego.

Unikamy przy tym nieprzewidzianych wydatków związanych np. z awarią samochodu, wysokimi kosztami serwisu czy zakupu i wymiany opon, ponieważ tym wszystkim zajmuje się wynajmujący i jest to już wliczone w kwotę miesięcznego abonamentu.

Sprawdź oferty wynajmu długoterminowego dla konsumentów na iBemo

Wynajem to korzystna forma finansowania dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak ostatecznie i tak musisz we własnym zakresie ocenić, czy rzeczywiście stać Cię na użytkowanie samochodu w wynajmie.

Zrobisz to z pomocą iBemo. Stworzyliśmy naszą platformę, aby ułatwić każdemu szybkie wyszukanie najkorzystniejszych ofert finansowania samochodu, w tym wynajmu, leasingu oraz kredytu. Na iBemo w ciągu kilku chwil porównasz propozycje autoryzowanych dealerów Grupy Bemo. To najprostszy sposób na znalezienie korzystnej oferty wynajmu długoterminowego Citroena, Peugeot, Volvo, Mazdy czy samochodu innej marki dostępnej u dealerów Grupy.

Umowę wynajmu długoterminowego samochodu możesz zawrzeć online, bez wychodzenia z domu, a auto odbierzesz w jednym z kilkunastu salonów Grupy Bemo w całej Polsce.

Zachęcamy również do lektury innego poradnika na naszym blogu, w którym kompleksowo omawiamy najważniejsze warunki wynajmu długoterminowego samochodu.