Ile dziś kosztuje nowy samochód?

Tanio z pewnością nie jest. Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w listopadzie 2022 roku średnia cena nowego auta w Polsce wyniosła blisko 160 tys. zł i była o 14,4 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Warto natomiast zaznaczyć, że mówimy tutaj o cenie transakcyjnej przy zakupie gotówkowym. Nabywcy korzystający z finansowania zakupu odczuli jeszcze wyższy wzrost kosztów, ponieważ realnie samochody zdrożały dla nich o ponad jedną czwartą rok do roku.

Można zatem napisać, że szukając komfortowego, dobrze wyposażonego auta klasy średniej, z napędem spalinowym lub hybrydowym (nie mówimy o najsłabszych wersjach), trzeba się dziś przygotować na wydatek rzędu od około 120 tys. zł.  

Tak duże podwyżki, w połączeniu z pogarszającą się sytuacją gospodarczą, musiały się negatywnie przełożyć na wyniki sprzedaży. W Polsce w całym 2022 roku sprzedało się nieco ponad 419 tys. nowych samochodów do 3,5 tony, co oznacza około 8-procentowy spadek.

Jednocześnie zauważamy charakterystyczną korelację między zmniejszającym się wolumenem sprzedaży aut za gotówkę, a rosnącym zainteresowaniem różnymi formami finansowania samochodu – i to zarówno w grupie przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Najpopularniejsze produkty finansowe umożliwiające zakup lub użytkowanie nowego pojazdu w dobie bardzo wysokich cen omawiamy w dalszej części artykułu.

Leasing – naturalny wybór dla przedsiębiorców

Leasing samochodu jest zdecydowanie najchętniej wybieraną formą finansowania zakupu pojazdu w naszym kraju. W całym 2022 roku przedsiębiorstwa wyleasingowały łącznie 155 588 samochodów osobowych To firmy wciąż stanowią filar sprzedaży fabrycznie nowych pojazdów..

Popularność leasingu wynika z tego, że jest to bardzo dobry sposób na zoptymalizowanie kosztów zakupu samochodu, również pod względem podatkowym. Odliczając raty leasingowe, wpłatę własną oraz kwotę wykupu od przychodu, realny koszt pojazdu jest znacznie niższy, niż wynika to z wartości cennikowej.

Kolejną zaletą leasingu jest elastyczność tej formy finansowania. Istnieje możliwość takiego skonfigurowania parametrów oferty, aby praktycznie każdy przedsiębiorca prowadzący dochodowy biznes mógł sobie pozwolić na użytkowanie nowego samochodu – również wysokiej klasy, o czym świadczy popularność finansowania aut premium, np. leasingu Mercedesa.

Najkorzystniejszych ofert leasingu szukaj na iBemo. Z poziomu naszej platformy samodzielnie znajdziesz i wybierzesz konkurencyjną propozycję pochodzącą prosto od autoryzowanego dealera Grupy Bemo. Dostępny jest leasing Volvo, Hyundaia, Mazdy, Forda i wielu innych marek wchodzących w skład Grupy.

Więcej o specyfice leasingu samochodu, korzyściach wynikających z tego modelu finansowania auta oraz o tym, jak wybrać najlepszą ofertę, przeczytasz na stronie iBemo.

Wynajem długoterminowy – atrakcyjna propozycja również dla konsumentów

Wynajem długoterminowy samochodu to usługa polegająca na użyczeniu fabrycznie nowego auta w zamian za comiesięczną opłatę abonamentową. Ten model finansowania błyskawicznie zyskuje na popularności w naszym kraju. Warto przy tym podkreślić, że wynajem nie jest nowością – w Polsce oferuje się go od około 20 lat, a w krajach Zachodniej Europy jest to dziś dominujący model finansowania wśród konsumentów.

Wynajem jest dostępny zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ta usługa diametralnie różni się od leasingu czy kredytu samochodowego.

Oto najważniejsze cechy wynajmu:

  • Najemca spłaca wyłącznie prognozowaną utratę wartości samochodu, a nie jego cenę całkowitą – dzięki temu opłata abonamentowa jest stosunkowo niska;
  • Obsługa all inclusive– w kwotę abonamentu wliczona jest pełna obsługa eksploatacyjna ze strony wynajmującego. Najemca nie musi się przejmować serwisem, ubezpieczeniem, wymianą opon czy likwidacją ewentualnej szkody. To wszystko spoczywa na barkach wynajmującego, który zapewni również samochód zastępczy na czas naprawy. Najemcy pozostaje tylko tankowanie, mycie i ogólne dbanie o auto, co gwarantuje wysoki komfort codziennego użytkowania samochodu;
  • Brak wpłaty inicjalnej– w odróżnieniu od leasingu i kredytu najemca nie wnosi żadnej opłaty początkowej. Dzięki temu na wynajem długoterminowy mogą sobie pozwolić również osoby nieposiadające oszczędności czy przedsiębiorcy, którzy mają lepszy pomysł na zagospodarowanie wolnego kapitału (np. na inwestycję z wysoką stopą zwrotu);
  • Brak obowiązku wykupu pojazdu– po zakończeniu umowy (minimum 24 miesiące) najemca sam decyduje, czy po prostu zwraca kluczyki, przesiada się do nowego auta w ramach kolejnej umowy czy może wykupuje samochodów po aktualnej cenie rynkowej.

Ten produkt znakomicie wpisuje się w oczekiwania i potrzeby coraz większej grupy kierowców. Jest również jedną z najciekawszych odpowiedzi na problem wysokich cen nowych pojazdów – nawet decydując się na wynajem długoterminowy Volvo, Mercedesa czy innego samochodu klasy premium mamy możliwość zachowania niskiego i przewidywalnego kosztu.

Więcej o wynajmie długoterminowym samochodu czytaj w osobnym poradniku na stronie iBemo.

Kredyt samochodowy – to wciąż może być optymalny rodzaj finansowania auta

Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego, czyli takiego, który można przeznaczyć wyłącznie na konkretny, wskazany w umowie cel. Co prawda zainteresowanie kredytami samochodowymi spada, głównie na rzecz wynajmu długoterminowego, jednak nadal jest to propozycja, którą warto wziąć pod uwagę.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaj kredytów samochodowych:

  1. Standardowy kredyt samochodowy– udzielany najczęściej na okres od 6 do 120 miesięcy.
  2. Kredyt jednoratowy– inne spotykane nazwy to kredyt 50/50 czy kredyt 60/40. Tutaj kredytobiorca najpierw wnosi wpłatę własną w wysokości 50 lub 60 proc. wartości samochodu, a resztę spłaca po ustalonym terminie, najczęściej po roku. Zaletą tego kredytu jest brak oprocentowania.
  3. Kredyt balonowy– udziela się go na okres od 24 do 60 miesięcy. Kredyt dzieli się na trzy zasadnicze części: pierwsza to wpłata własna, która wynosi około 10 proc. wartości samochodu. Druga to pozostała płatność, która zostaje rozłożona na raty. Trzecią częścią jest ostatnia rata, która jest najwyższa (wynosi nawet kilkadziesiąt procent wartości samochodu). Kredytobiorca nie musi jednak spłacać ostatniej raty, może natomiast wymienić samochód na nowy w ramach kolejnej umowy kredytowej. Ten model nieco przypomina omówiony już wynajem długoterminowy.

Dla kogo jest kredyt samochodowy? Z takiego finansowania może skorzystać osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, przedsiębiorca (minimalny okres prowadzenia działalności wynosi 6 miesięcy), spółka cywilna czy spółka prawa handlowego.

Na pewno jest to odpowiednia propozycja dla osób, które:

  • mają potrzebę posiadania samochodu,
  • chcą w pełni swobodnie korzystać z auta (to kredytobiorca od początku jest formalnym właścicielem pojazdu),
  • planują długą eksploatację samochodu, również już po spłaceniu kredytu,
  • mają zdolność kredytową i nie planują zaciągania innych zobowiązań w przewidywalnej przyszłości.

Szczegółowych informacji na temat kredytu samochodowego szukaj w obszernym poradniku na stronie iBemo.

Który rodzaj finansowania wybrać?

Chcemy Ci ułatwić podjęcie tej decyzji, dlatego stworzyliśmy iBemo – platformę internetową, na której samodzielnie, szybko i bez wychodzenia z domu porównasz różne oferty leasingu, wynajmu i kredytu samochodowego dostępne u autoryzowanych dealerów Grupy Bemo.

Możesz dowolnie skonfigurować parametry różnych ofert pod kątem swoich potrzeb, sytuacji zawodowej i finansowej, a następnie wybrać tę, która najbardziej Ci się opłaca.

Jeśli np. zdecydujesz się na wynajem długoterminowy Peugeot 5008, to po wybraniu najkorzystniejszej oferty gotową umowę otrzymasz na maila i możesz ją od razu zawrzeć online, odbierając samochód w jednym z kilkunastu salonów Grupy Bemo w całej Polsce.