Krótka definicja wynajmu długoterminowego pojazdów

Wynajem długoterminowy to umowa, w ramach której wynajmujący – najczęściej autoryzowany dealer – użycza fabrycznie nowy samochód najemcy na określony czas. Minimalna długość umowy najmu długoterminowego to 2 lata. 

Najemca użytkuje samochód praktycznie tak samo, jakby był on jego własnością. Trzeba się jedynie stosować do warunków ustalonych w umowie, między innymi dbać o auto, przestrzegać zaleceń serwisowych oraz nie przekraczać limitu kilometrów (określanego indywidualnie dla każdego pojazdu, negocjowanego bezpośrednio z najemcą).

W ramach wynajmu długoterminowego najemca ponosi comiesięczną opłatę abonamentową, natomiast unika opłaty wstępnej oraz nie ma obowiązku wykupu pojazdu. Miesięczny abonament jest stosunkowo niski, co wynika z faktu, iż spłacana jest tylko utrata wartości samochodu oraz ewentualnie serwis, ubezpieczenie, wymiana opon czy inne czynności obsługowe.

O ile przedsiębiorcy nadal chętniej decydują się na leasing samochodu, o tyle osoby fizyczne, dla których leasing nie jest dostępny, coraz częściej rozważają skorzystanie z opcji wynajmu. Powód rosnącego zainteresowania wynajmem jest prosty: ta usługa ma wiele kuszących zalet, które omawiamy w dalszej części naszego poradnika.

Zalety wynajmu

Najważniejszą zaletą wynajmu długoterminowego jest fakt, iż najemca nie musi wnosić wpłaty inicjacyjnej (początkowej), aby móc jeździć fabrycznie nowym samochodem. To otwiera drzwi do użytkowania dobrej klasy auta również osobom średnio sytuowanym czy po prostu chcącym zachować płynność finansową. Nieprzypadkowo w ofertach wynajmu chętnie wybierane są samochody z wyższej półki – sporą popularnością cieszy się np. wynajem długoterminowy Volvo czy Mercedesa.

Zaletą wynajmu jest także niski miesięczny abonament, co docenią osoby mające już inne zobowiązania finansowe, na przykład kredyt hipoteczny. Na marginesie wspomnijmy, że umowa wynajmu ma śladowy wpływ na zdolność kredytową.

Jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej osób prywatnych decyduje się na wynajem długoterminowy jest wysoki komfort tego rozwiązania. W ramach umowy najmu można sobie zagwarantować, że wszystkie czynności obsługowe zostaną scedowane na wynajmującego. Wówczas użytkownikowi pozostaje tylko tankowanie i bieżące dbanie o auto. Może natomiast zapomnieć o porównywaniu ofert ubezpieczeń, szukaniu serwisów, zakupie i wymianie opon etc.

Wszystkie te argumenty dają do myślenia i sprawiają, że coraz więcej osób prywatnych zaczyna traktować wynajem długoterminowy właśnie w kategorii alternatywy dla kredytu samochodowego – zwłaszcza, gdy celem nie jest posiadanie, ale jedynie wygodne użytkowanie auta.

Zanim zdecydujesz się na wynajem długoterminowy

 Ta forma finansowania samochodu ma swoją specyfikę. Ważną informacją dla potencjalnych najemców jest to, że wynajmujący może narzucić pewne ograniczenia w zakresie użytkowania pojazdu. Najczęściej jest to limit kilometrów, jakie można pokonać w ciągu roku – po jego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty. Ponadto najemca musi pamiętać, że nie jest właścicielem auta, co w praktyce może oznaczać np. konieczność uzyskania zgody na użyczenie pojazdu komuś innemu, wyjazd za granicę itp.

W przypadku chęci wykupienia samochodu z wynajmu należy pamiętać, że cena pojazdu będzie adekwatna do jego aktualnej wartości rynkowej. Wynika to z konstrukcji umowy, która przewiduje, że najemca spłaca jedynie utratę wartości samochodu. Dlatego kwota wykupu zawsze jest wyższa, niż ma to miejsce w przypadku np. leasingu.

Właśnie dlatego przedsiębiorcy, którzy z góry zakładają, że będą chcieli wykupić auto po zakończeniu umowy, zwykle decydują się na leasing np. Peugeota, Citroena czy dowolnej innej marki. Z kolei osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w większości wybierają kredyt samochodowy.

Nie należy jednak z góry zakładać, że wykup samochodu po wynajmie długoterminowym się nie opłaca. Temu zagadnieniu bliżej przyglądamy się w osobnym poradniku na naszej stronie – warto przeczytać!

Wynajem samochodu dla osób prywatnych – komu można rekomendować to rozwiązanie?

Wynajem długoterminowy samochodu to propozycja skierowana przede wszystkim do osób prywatnych, które:

  • Nie dysponują środkami na zakup nowego auta, a mają też przykre doświadczenia z rynkiem wtórnym;
  • Nie chcą mrozić posiadanych środków finansowych, wolą zostawić sobie poduszkę finansową na nieprzewidziane wydatki;
  • Nie czują potrzeby posiadania samochodu, traktując auto wyłącznie użytkowo;
  • Nie chcą jeździć jednym samochodem przez wiele lat, dlatego odrzucają opcję kredytu;
  • Cenią sobie wygodę, jaką zapewnia wynajem długoterminowy;
  • Raczej nie planują wykupu samochodu z wynajmu, woląc przesiąść się do nowego auta w ramach kolejnej umowy wynajmu;

Jeśli widzisz siebie na powyższej liście, to poważnie rozważ wynajem długoterminowy np. Forda, Volvo, Mazdy czy samochodu innej marki dostępnej u autoryzowanych dealerów Grupy Bemo.

Zastanawiasz się nad wynajmem długoterminowym Hyundaia, Volvo, Mazdy, Peugeota lub samochodu innej marki? Na iBemo od ręki sprawdzisz wysokość miesięcznego abonamentu za wybrany pojazd, w preferowanej wersji wyposażenia i napędu. Umowę zawrzesz online, bez wychodzenia z domu, a samochód odbierzesz w jednym z 14 salonów Grupy Bemo zlokalizowanych w całej Polsce. Przekonaj się, jakie to proste!