Klasyczny model zakończenia umowy wynajmu

Wynajem długoterminowy samochodu w założeniu nie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób planujących wykupienie użytkowanego auta. Dlaczego? Wynika to ze specyfiki tej usługi. W ramach najmu spłacamy wyłącznie utratę wartości oraz ponosimy koszty obsługi pojazdu – serwisu, ubezpieczenia, wymiany ogumienia itd.

Niesie to ze sobą dwie konsekwencje. Po pierwsze: opłata abonamentowa jest bardzo niska. Po drugie: kwota ewentualnego wykupu samochodu po okresie wynajmu będzie stosunkowo wysoka.

Właśnie dlatego wciąż niewielu użytkowników decyduje się na odkupienie auta od wynajmującego, wybierając inny sposób zakończenia umowy – zwracając auto i przesiadając się do kolejnego w ramach nowej umowy wynajmu.

Rada

Jeśli z góry zakładasz, że chcesz wykupić auto na koniec umowy, to korzystniejszym wyborem dla Ciebie może być leasing samochodu – również dostępny w iBemo.

Oczywiście wykup samochodu po wynajmie długoterminowym jest możliwy i zdarza się, że jest też całkiem opłacalny.

Kiedy warto wykupić pojazd z wynajmu długoterminowego?

Standardowa umowa najmu długoterminowego pojazdu trwa 24 miesiące. W tym czasie użytkownik samochodu może nim jeździć tak, jakby należał do niego – stosując się jedynie do warunków określonych w umowie (m.in. przestrzegając ustalonego limitu kilometrów).

Zaletą wynajmu jest komfort użytkownika, który nie przejmuje się kwestiami czysto obsługowymi, nie musi szukać najkorzystniejszego pakietu ubezpieczeń, analizować testów opon czy rozglądać się za serwisem. To wszystko załatwia za niego wynajmujący.

Faktem jest natomiast, że gdy zbliża się koniec umowy, to do wielu najemców dociera, że lada moment będą musieli zwrócić użytkowany samochód, do którego zdążyli się już przyzwyczaić. Co wtedy? Tutaj pojawia się opcja wykupienia pojazdu z wynajmu.  

Przykładowo:

Jan Kowalski zdecydował się na wynajem długoterminowy Volvo XC90. Samochód przez ostatnie blisko 2 lata nie sprawiał żadnych problemów, wciąż jest w doskonałym stanie, spełnia wszystkie oczekiwania użytkownika. Kowalski rozważa zatem jego wykupienie, zdając sobie przy tym sprawę z faktu, że jednorazowa kwota wykupu będzie adekwatna do aktualnej ceny rynkowej pojazdu.

Kiedy takie rozwiązanie ma sens?

  • Gdy chcesz dalej użytkować wynajęty samochód, ponieważ w 100% odpowiada Twoim oczekiwaniom.
  • Gdy nie chcesz ryzykować zakupu używanego auta na polskim rynku wtórnym.
  • Gdy kwota wykupu odpowiada realnej wartości samochodu i podobną trzeba byłoby zapłacić na rynku wtórnym.
  • Gdy planujesz jeździć wykupionym samochodem jeszcze przez wiele lat.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy to wykup samochodu z wynajmu długoterminowego może być bardzo opłacalny. Wynika to z atrakcyjnej ceny rynkowej 2-3 letniego auta. Najczęściej dotyczy to aut z wyższej półki. Nieprzypadkowo o wykup samochodu pytają głównie ci użytkownicy, którzy temu zawarli umowę wynajmu długoterminowego Mercedesa czy innego pojazdu klasy premium.

Jak wykupić samochód z wynajmu?

Przede wszystkim musisz poinformować o takim zamiarze wynajmującego – i to jeszcze przed zakończeniem umowy. Wówczas zostaną określone warunki wykupu, w tym aktualna cena rynkowa pojazdu, którą musi wnieść najemca. Skontaktuj się więc z wynajmującym i zadeklaruj, że zamiast zwrócić pojazd, zamierzasz go wykupić.

A co w sytuacji, gdy nie dysponujesz gotówką na wykupienia auta i jednocześnie nie możesz zostać bez samochodu po zakończeniu umowy wynajmu? Świetnym rozwiązaniem może być skorzystanie z jednej z dostępnych opcji finansowania, czyli:

  1. Leasingu– w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
  2. Kredytu samochodowego– dla wszystkich, w tym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

O konkretną ofertę poproś wynajmującego, który z pewnością przedstawi Ci atrakcyjne warunki np. leasingu Mazdy czy innego użytkowanego przez Ciebie pojazdu. Dzięki temu wszystkie formalności załatwisz w jednym miejscu, a przejście samochodu z wynajmu do leasingu czy kredytu będzie płynne i pozwoli Ci dalej korzystać z auta bez żadnej przerwy.

Zalety wykupienia samochodu po wynajmie długoterminowym

Każda osoba, która użytkuje wynajmowany samochód, jest z niego zadowolona, a lada moment kończy jej się umowa, powinna przynajmniej rozważyć wykupienie pojazdu. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zaliczymy:

  • Nadal możesz użytkować samochód, który dobrze znasz i masz do niego pełne zaufanie.
  • Wiesz, że jeździsz samochodem bezwypadkowym, bezkolizyjnym, w znakomitym stanie technicznym i wizualnym.
  • Możesz swobodnie dysponować autem po wykupieniu, nie oglądać się na limit kilometrów, korzystać z niezależnych warsztatów, a nawet sprzedać auto.
  • Oszczędzasz mnóstwo czasu, jaki trzeba byłoby poświęcić na zakup auta na rynku wtórnym – eliminujesz również ryzyko trafienia na tzw. „minę”.

Podsumowanie

Wykup samochodu po wynajmie długoterminowym jest jak najbardziej możliwy i bywa opłacalny. Podkreślmy jednak, że jeśli masz taki zamiar od samego początku, to rozważ także leasing np. Forda czy samochodu dowolnej innej marki dostępnej w ofercie autoryzowanych dealerów Grupy Bemo.

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na wynajem długoterminowy czy leasing, wszystkie formalności wygodnie i szybko załatwisz na platformie iBemo.