Dla kogo jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to propozycja skierowana zarówno do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i do przedsiębiorców. Warto wiedzieć, że w krajach Zachodniej Europy wynajem jest dominującą formą finansowania samochodu – w Polsce ten trend dopiero się rozwija.

Wynajem może być traktowany jako alternatywa dla kredytu, leasingu lub po prostu rozsądny sposób na użytkowanie auta bez konieczności jego zakupu za gotówkę.

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy najmu długoterminowego?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przedstawić:

  • wpis do KRS/CEIDG,
  • sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy,
  • wypełnić formularz dostępny na stronie iBemo, dotyczący zapytania o konkretny samochód dostępny w ofercie wynajmu.

Z kolei osoby prywatne, nieprowadzące działalności gospodarczej, powinny przedstawić:

  • dokument potwierdzający dane osobowe (np. skan dowodu osobistego),
  • PIT za ostatni rok,
  • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy,
  • również wypełnić formularz dostępny na stronie iBemo.

Jak widać warunki zawarcia umowy najmu długoterminowego są maksymalnie uproszczone, dzięki czemu całą procedurę można załatwić online.

 

Jaki jest okres wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy, zgodnie z nazwą tej usługi, jest ofertą skierowaną do osób  planujących użytkowanie samochodu przez dłuższy czas. Minimalny okres wynajmu wynosi 24 miesiące, co jest optymalne z uwagi na zachowanie stosunkowo niskiej opłaty abonamentowej, a także na minimalne ryzyko wystąpienia jakichkolwiek poważnych awarii w praktycznie nowym aucie.

Czy obowiązuje opłata wstępna?

To duża zaleta wynajmu długoterminowego, ponieważ takiej opłaty nie ma. Jest to też jeden z powodów, dla których skorzystanie z wynajmu rozważają przedsiębiorcy szukający alternatywy dla leasingu samochodu – gdzie opłata wstępna często już obowiązuje (z uwagi na pewne uwarunkowania podatkowe).

Dzięki zerowej opłacie wstępnej wynajem długoterminowy staje się wyjątkowo atrakcyjną propozycją dla osób, które nie dysponują gotówką lub nie chcą się rozstawać z oszczędnościami, a jednocześnie potrzebują nowego, niezawodnego i komfortowego samochodu przy minimalnym zaangażowaniu finansowym.  

Co obejmuje opłata abonamentowa?

Opłata abonamentowa to jedyny koszt, jaki ponosi użytkownik wynajmowanego samochodu. Jej wysokość jest uzależniona od ceny początkowej i wartości rezydualnej pojazdu (za chwilę do tego wrócimy). Innymi słowy: użytkownik spłaca jedynie utratę wartości auta.

W opłatę abonamentową można jednak wliczyć także inne koszty związane z eksploatacją samochodu, na co decyduje się większość użytkowników – dla wygody i oszczędności. Wówczas abonament będzie zawierać również koszt ubezpieczenia auta, serwisu, sezonowej wymiany opon, samochodu zastępczego na czas awarii i szkody itd. Użytkownikowi pozostaje tylko tankowanie paliwa i dolewanie płynu do spryskiwaczy.

Wynajem długoterminowy a serwis pojazdu

Jedną z najważniejszych zalet wynajmu jest to, że za obsługę serwisową samochodu odpowiada wynajmujący. Jeśli więc chcesz lub musisz skorzystać z serwisu (np. po awarii czy w związku z terminem przeprowadzenia przeglądu gwarancyjnego), po prostu skontaktuj się z Centrum Obsługi, do którego kontakt otrzymasz w momencie przekazania auta.

Zakres obsługi serwisowej jest uzależniony od warunków umowy. Jeśli zdecydujesz się na kompleksową opiekę, to nie musisz się troszczyć o nic, włącznie z tak prozaicznymi kwestiami, jak wymiana klocków hamulcowych czy oleju silnikowego. Doradca umówi wizytę i skieruje Cię do właściwego serwisu.

Jeśli w trakcie użytkowania samochodu wystąpi usterka, to wystarczy skontaktować się z Assistance.

W przypadku, gdy naprawa samochodu potrwa dłużej niż 12 godzin, masz zapewniony samochód zastępczy – dotyczy to umowy z pełną opieką ubezpieczeniowo-serwisową.

Wszelkie przeróbki w pojeździe, na przykład zamontowanie haka, instalacji LPG czy systemu monitoringu GPS, wymagają uzyskania zgody wynajmującego i muszą zostać przeprowadzone w wyspecjalizowanym warsztacie. W przypadku chęci wykonania tego typu modyfikacji, po prostu skontaktuj się z Centrum Obsługi.

Szkoda na wynajmowanym samochodzie

W Polsce każdego roku dochodzi do ponad 400 tys. kolizji drogowych. Stają się one udziałem również osób korzystających z auta na podstawie umowy najmu długoterminowego. Spokojnie, mamy procedury na takie sytuacje.

W razie uszkodzenia samochodu – nie ważne, z czyjej winy – w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Jeśli sytuacja tego wymaga, wezwij policję i ewentualnie karetkę pogotowia. W przeciwnym razie wystarczy spisanie stosownego oświadczenia z drugim uczestnikiem zdarzenia.

Najemca ma 14 dni na poinformowanie wynajmującego o szkodzie. Jeśli zdecydujesz się na pełną obsługę ubezpieczeniowo-serwisową, to likwidacją szkody zajmie się wynajmujący, który zapewni Ci również pojazd zastępczy na cały czas naprawy.

Wymiana opon w wynajmowanym samochodzie

Jednym z elementów pakietu ubezpieczeniowo-serwisowego może być usługa nieodpłatnej (wliczonej w cenę abonamentu) wymiany ogumienia – najczęściej z zimowego na letnie i odwrotnie. Zauważ jednak, że coraz częściej samochody są fabrycznie wyposażone w ogumienie wielosezonowe.

Jeśli masz wykupioną pełną obsługę ubezpieczeniowo-serwisową z pakietem „opony”, w ramach której przysługuje Ci wymiana ogumienia, to chcąc ją przeprowadzić skontaktuj się z Centrum Obsługi. Konsultant umówi wymianę we wskazanym serwisie, w dogodnym dla Ciebie terminie.

W sytuacji, gdy masz wątpliwości co do stanu ogumienia, również skontaktuj się z konsultantem, który umówi wizytę w serwisie w celu zweryfikowania rzeczywistej kondycji opon.

Czy można wykupić samochod z wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy samochodu pod kilkoma względami różni się od leasingu czy kredytu samochodowego. Jedną z najważniejszych różnic jest to, że nie ma tutaj obowiązku wykupu auta po zakończeniu umowy.

Samochód po prostu zwraca się wynajmującemu i można od razu zawrzeć kolejną umowę, przesiadając się do fabrycznie nowego pojazdu. Oczywiście najemca ma możliwość wykupienia auta, przy czym trzeba pamiętać, że koszt takiej operacji będzie zgodny z aktualną wartością rynkową pojazdu.

Dlatego obowiązuje zasada, że jeśli z góry planujesz wykupić samochód po zakończeniu finansowania, to lepszym wyborem może być dla Ciebie leasing np. Forda czy kredyt samochodowy – oba rozwiązania są dostępne w iBemo.

Warunki wykupu samochodu z wynajmu

Jeśli chcesz wykupić samochód z wynajmu, to poinformuj o tym zamiarze wynajmującego na około 60 dni przed zakończeniem umowy. To czas potrzebny wynajmującemu m.in. do ustalenia aktualnej wartości rynkowej pojazdu.

W tym miejscu warto wprowadzić pojęcie wartości rezydualnej samochodu. Jest to po prostu wartość końcowa auta, czyli cena, jaką można za nie uzyskać w momencie odsprzedaży na rynku wtórnym po zakończeniu umowy wynajmu.

Na wartość rezydualną wpływają takie parametry, jak  przewidywana utrata wartości samochodu, segment, do jakiego należy pojazd (czyli jego klasa), poziom wyposażenia, rodzaj zasilania (silnik benzynowy, wysokoprężny, hybryda czy napęd elektryczny), czas od premiery danego modelu/generacji, stopień zużycia konkretnego egzemplarza, ewentualne szkody na pojeździe, przebieg, marka i wiele innych.

Wartości rezydualnej nie sposób określić z góry, ponieważ ta może się istotnie zmieniać w czasie, również pod wpływem obowiązujących przepisów (przykładem może być sytuacja sprzed kilku lat, kiedy to w wyniku wprowadzanych ograniczeń w użytkowaniu samochodów z silnikami diesla ceny takich pojazdów na rynku wtórnym zaczęły gwałtownie spadać).

Dlatego chcąc zakończyć wynajem długoterminowy Hyundaia, Citroena, Peugeota czy samochodu dowolnej innej marki poprzez wykup, w pierwszej kolejności skontaktuj się z wynajmującym i poczekaj na ofertę. Pamiętaj również, że koszt wykupu samochodu można sfinansować poprzez leasing, co jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców.

Zwrot samochodu po okresie wynajmu

Jeśli nie zdecydujesz się na wykupienie samochodu, to nastąpi klasyczne zakończenie umowy poprzez zwrot auta wynajmującemu. W przypadku, gdy auto ma jakiekolwiek uszkodzenia, należy to niezwłocznie zgłosić.

Samochód zwracamy czysty i umyty. Przed zwrotem upewnij się, że w środku nie zostały żadne prywatne przedmioty (np. płyta CD z muzyką, pilot do bramy garażowej etc.).

Wraz z samochodem należy przekazać wynajmującemu wszystko to, co najemca otrzymał w dniu przekazania pojazdu, czyli m.in.:

  • komplet kluczyków/kart pojazdu,
  • dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia, książkę serwisową, kartę pojazdu, jeśli była wydana itd.),
  • wszystkie elementy wyposażenia, które nie zostały zamontowane w pojeździe na stałe, jak kula haka holowniczego, ucho holownicze, osłony przeciwsłoneczne tylnych szyb etc.,
  • wyposażenie awaryjne pojazdu, jak klucz do kół, podnośnik, apteczka, zestaw naprawczy do opon (jeśli był na wyposażeniu), koło zapasowe/dojazdowe etc.

Pamiętaj również, że umowę wynajmu długoterminowego pojazdu można rozwiązać wcześniej, przedłużyć lub zmienić jej warunki. W każdym z takich przypadków zacznij od skontaktowania się z iBemo, aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie do Twojej umowy.

Czy wynajętym samochodem można podróżować za granicę?

Tak, jest to możliwe. Co ważne, decydując się na wynajem z iBemo nie musisz zgłaszać chęci zagranicznego wyjazdu wynajmującemu. Pamiętaj natomiast, że w razie kontroli drogowej służby w obcym kraju mogą oczekiwać przedstawienia upoważnienia do użytkowania pojazdu – możesz je otrzymać wraz z samochodem w dniu przekazania. Wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie.

Dodatkowo zwracamy uwagę na fakt, iż w przypadku wyjazdu zagranicznego mogą obowiązywać specjalne warunki ubezpieczenia OC i AC – na przykład wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela dotyczące podróżowania po niektórych krajach (jak Białoruś, Rosja, Albania, Bośnia i Hercegowina i inne). Trzeba się wówczas liczyć z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub posiadania tak zwanej Zielonej Karty. Szczegółowe informacje na ten temat zawsze znajdują się w OWU oraz u ubezpieczyciela.

Jak uzyskać najkorzystniejsze warunki wynajmu długoterminowego samochodu?

To proste. Wystarczy skorzystać z platformy iBemo, na której znajdziesz konkretne oferty wynajmu długoterminowego pochodzące bezpośrednio od autoryzowanych dealerów Grupy Bemo. Z poziomu naszej platformy poznasz warunki wynajmu długoterminowego Citroena, Mazdy, Peugeot i samochodów innych marek dostępnych u dealerów.

Brak pośredników gwarantuje, że warunki wynajmu są najkorzystniejsze na rynku. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wszystkie formalności możesz załatwić online, bez wychodzenia z domu. Gotową umowę podpiszesz elektronicznie, a samochód odbierzesz w uzgodnionym terminie w jednym z kilkunastu salonów Grupy Bemo zlokalizowanych w całej Polsce.

Już teraz poznaj konkretne oferty wynajmu długoterminowego Mercedesa, Volvo, Forda i innych marek Grupy Bemo.