Na czym polega wynajem długoterminowy pojazdu?

Wynajem długoterminowy to zyskująca na popularności forma finansowania samochodu. W praktyce jest to usługa, w ramach której właściciel pojazdu – najczęściej autoryzowany dealer – użycza go najemcy na ustalony okres za comiesięczną opłatą. Ten model finansowania bywa nazywany „samochodem na abonament”.

Głównymi cechami wynajmu długoterminowego są:

 • umowę zawiera się na okres minimum 24 miesięcy, co wynika z obowiązujących w Polsce przepisów,
 • w kwotę miesięcznego abonamentu jest wliczona pełna obsługa eksploatacyjna pojazdu, włącznie z pakietem ubezpieczeń (OC/AC/NNW/GAP), wymianą opon, serwisem gwarancyjnym czy likwidacją ewentualnej szkody (w tym samochód zastępczy na czas naprawy),
 • najemca ustala z wynajmującym limit rocznego przebiegu, który w przypadku samochodów dostawczych jest adekwatnie wyższy (od 20 tys. km wzwyż).

Najemca samochodu zyskuje więc możliwość swobodnego użytkowania auta, nie martwiąc się niczym, co ma związek z jego eksploatacją – oczywiście poza tankowaniem, myciem i dolewaniem płynu do spryskiwaczy. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, które w dodatku może się opłacać.

Wynajem a leasing – najważniejsze różnice

Wynajem długoterminowy i leasing to często porównywane ze sobą formy finansowania samochodu. Przede wszystkim należy wiedzieć, że w wynajmie – inaczej niż przy leasingu – nie spłacamy całej ceny nowego samochodu, ale wyłącznie prognozowaną utratę jego wartości.

Dzięki temu kwota miesięcznego abonamentu jest znacznie niższa w porównaniu z ratą leasingową. To z kolei sprawia, że wynajem jest łatwiej dostępny również dla tych przedsiębiorców, którzy nie dysponują odpowiednim zapleczem finansowym i chcą to zmienić, wprowadzając do firmy nowy pojazd dostawczy, który poprawi ich konkurencyjność i pozwoli osiągać wyższe przychody.

Bardzo ważna różnica sprowadza się do sposobu zakończenia umowy. O ile w przypadku leasingu praktycznie zawsze jest to wykup pojazdu czy to do majątku firmowego, czy prywatnego przedsiębiorcy, o tyle najemcy najczęściej zwracają kluczyki i biorą nowy samochodów użytkowy w ramach kolejnej umowy wynajmu długoterminowego.

Pamiętaj:

jeśli z góry planujesz wykupienie auta po zakończeniu umowy, to korzystniejszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie leasing np. Peugeot, Citroena czy samochodu użytkowego innej popularnej wśród profesjonalistów marki.

Więcej o różnicach między wynajmem długoterminowym a leasingiem przeczytasz w kompleksowym poradniku na stronie iBemo.

Dlaczego warto rozważyć wynajem długoterminowy samochodu dostawczego?

Wynajem długoterminowy nie jest jeszcze dominującym rodzajem finansowania na rynku pojazdów użytkowych, jednak to może się wkrótce zmienić. Wielu przedsiębiorców zaczyna rozumieć przewagę wynajmu nad np. zakupem gotówkowym, zwłaszcza auta z rynku wtórnego.

Pojazdy użytkowe muszą pracować – w przeciwnym razie generują tylko niepotrzebne koszty. Stąd priorytetem dla każdego przedsiębiorcy powinno być posiadanie samochodu niezawodnego, zawsze gotowego do pracy. Takiej gwarancji na pewno nie daje kilkunastoletnie auto z przebiegiem pół miliona kilometrów i więcej.

W tym kontekście wynajem samochodu dostawczego zyskuje na atrakcyjności. Przedsiębiorca wprowadza do własnej działalności nowy pojazd, w którym ryzyko poważnej awarii jest minimalne. Gdyby nawet do niej doszło, to z pomocą od razu przyjdzie wynajmujący, który zorganizuje naprawę i udostępni najemcy samochód zastępczy na czas jej trwania. Dzięki temu biznes dalej może działać.

Wynajem długoterminowy samochodu dostawczego jest również opłacalny pod względem czysto finansowym. Każda opłata abonamentowa stanowi koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy i pomniejsza jego przychód, a tym samym podstawę opodatkowania. Jest to zatem skuteczny sposób na optymalizację podatkową.

Koniecznie zajrzyj też do innego poradnika iBemo, w którym omawiamy najważniejsze warunki wynajmu długoterminowego.

Dla kogo jest wynajem auta użytkowego?

Usługę wynajmu długoterminowego samochodu dostawczego można rekomendować profesjonalistom, którzy:

 • nie mają potrzeby posiadania samochodu dostawczegona własność i nie planują go wykupywać po zakończeniu umowy,
 • chcą stale użytkować nowy lub prawie nowy samochód dostawczy, ponosząc przy tym relatywnie niskie koszty,
 • stawiają na niezawodność, wiedząc o tym, że każda awaria samochodu oznacza konkretne straty dla biznesu,
 • nie mają ani czasu, ani ochoty, aby samodzielnie zajmować się serwisowaniem, wyborem ubezpieczenia czy opon do samochodu, woląc zostawić to specjalistom,
 • nie dysponują środkami na zakup nowego samochodu dostawczego, a jednocześnie obawiają się wysokiego ryzyka nabycia wyeksploatowanego pojazdu z drugiej ręki.
Sprawdź najkorzystniejsze oferty wynajmu długoterminowego samochodów dostawczych na iBemo

iBemo to unikalna platforma internetowa, która daje Ci bezpośredni dostęp do najlepszych ofert wynajmu aut użytkowych, pochodzących prosto od dealerów Grupy Bemo. Dzięki temu:

 • nie ponosisz kosztu prowizji pośrednika leasingowego,
 • możesz łatwo, wygodnie, bez wychodzenia z domu czy z biura porównać wiele ofert w jednym miejscu,
 • możesz zawrzeć umowę wynajmu online i odebrać samochodów w jednym z kilkunastu salonów Grupy Bemo w całej Polsce (istnieje również opcja dostarczenia samochodu pod wskazany adres).

Na iBemo znajdziesz propozycje wynajmu długoterminowego Mercedesa, Forda i wielu innych marek dostępnych u autoryzowanych dealerów Grupy Bemo. Są to modele najchętniej wybierane przez profesjonalistów, w tym przez kurierów, firmy handlowe, agencje reklamowe, firmy budowlane i remontowe etc.

Dzięki iBemo szybko wyliczysz rzeczywiste koszty wynajmu. Jeśli natomiast masz wątpliwości, czy ta forma finansowania jest dla Ciebie, to weź pod uwagę także oczywisty wybór większości przedsiębiorców – leasing samochodu użytkowego. Korzystne oferty leasingu również są dostępne na iBemo.