Samochód elektryczny do miasta – jakie kryteria wyboru wziąć pod uwagę?

Wybierając samochód elektryczny, w pierwszej kolejności warto poznać kryteria, jakimi należy kierować się podczas podejmowania decyzji.

Maksymalny zasięg auta elektrycznego

Zasięg auta elektrycznego zależy przede wszystkim od pojemności akumulatorów oraz masy samochodu. W zależności od modelu może wahać się od 200 km do nawet 600 km. Oczywiście w praktyce wpływ na zasięg ma kilka innych czynników. Duże znaczenie ma sposób korzystania z pojazdu. Oprócz silnika największym pochłaniaczem energii jest ogrzewanie i klimatyzacja. Auta elektryczne są wyposażone w wiele funkcji jak GPS, Bluetooth czy Wi-Fi. Jeśli użytkownik podczas jazdy często dzwoni, używa nawigacji czy korzysta z Internetu, będzie to miało wpływ na zmniejszenie zasięgu pojazdu. Podobnie jak styl jazdy kierowcy. Dynamiczna jazda, ostre przyspieszanie i hamowanie znacznie skraca maksymalny zasięg na jednym ładowaniu.

Szybkość ładowania samochodu elektrycznego

To jak szybko naładujesz auto elektryczne, nie zależy wyłącznie od stacji ładującej. Duże znaczenie ma także pojemność ładowania elektryka. Specyfikacja każdego modelu określa, ile kW jest pobieranych w trakcie ładowania. Jeżeli dane auto elektryczne jest ograniczone do 50 kW, to tylko tyle będzie w stanie pobrać nawet przy ładowarce 100 kW.  Drugim parametrem jest rozmiar baterii. Im jest ona większa, tym więcej posiada ogniw, przez co zwiększa się szybkość ładowania skraca się proces ładowania.

Sposób wykorzystania pojazdu

W tym przypadku kluczowe znaczenie mają indywidualne potrzeby użytkownika. Jeśli elektryczny samochód ma służyć tylko na dojazdy do pracy, to warto skupić się na wyborze spośród kompaktowych modeli. Jeżeli samochodem będzie podróżować cała rodzina, to warto zadbać o odpowiednią przestrzeń we wnętrzu auta. Część przedsiębiorców również szuka alternatywy dla aut spalinowych, która zapewni ekonomikę jazdy oraz dużą funkcjonalność.

Testy zderzeniowe

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest bezpieczeństwo pojazdu. Auto do miasta musi zapewniać nie tylko komfort, ale także chronić w razie kolizji na drodze. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto przeczytać nasz artykuł, w którym omawiamy testy zderzeniowe samochodów Euro NCAP.

Cena auta elektrycznego

Dla wielu osób duże znaczenie ma to, ile kosztuje samochód elektryczny.  Najtańszy elektryk to wydatek rzędu 140-150 tysięcy złotych. Takie kwoty obowiązują w przypadku małych aut miejskich. Dla aut rodzinnych, limuzyn oraz pojazdów typu SUV widełki cenowe będą o wiele większe.

Mały samochód elektryczny do miasta

Jeżeli potrzebujesz kompaktowe auto elektryczne do miasta, to idealnym wyborem będzie Peugeot e-208 i Citroen e-C4.

Peugeot e-208 to zwinne miejskie auto elektryczne, które łączy sportowy charakter z nowoczesną sylwetką. Model oferowany przez francuskiego producenta jest wyposażony w silnik o mocy 13610 KM (100 kW), który zapewnia płynną jazdę oraz dynamiczne przyspieszenie dzięki dostępnemu natychmiast, pełnemu momentowi obrotowemu 260 Nm. Deklarowany zasięg Peugeota e-208 wynosi 362 km. Wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy 400V i pojemności 50 kWh pozwala na przyjęcie pobór mocy o wartości do 100 kW. Ładowanie baterii do poziomu 80% przy użyciu ładowarki o mocy 100 kW trwa zaledwie 30 minut. Dzięki nowatorskiej konstrukcji platformy modułowej e-CMP przestrzeń w kabinie i bagażniku jest taka sama jak w spalinowej wersji tego modelu.

DS 3 e-Tense to kolejne kompaktowe auto elektryczne, które doskonale odnajduje się w zatłoczonej przestrzeni miejskiej. Maksymalny zasięg pojazdu w cyklu WLTP wynosi 341 km. DS 3 e-Tense jest wyposażony w silnik o mocy 136 KM (100 kW) oraz trzy tryby jazdy - normalny, ekonomiczny i sportowy. System odzyskiwana energii przy hamowaniu pozwala zwiększyć zasięg w mieście nawet o 20%. Elektryczna wersja DS 3 zachowuje stylistykę modelu, a jednocześnie wyróżnia się licznymi akcentami podkreślającymi jego nowoczesność. Maksymalna prędkość DS 3 e-Tense to 150 km/h. Możliwość szybkiego ładowania na stacjach publicznych pozwala w ciągu 30 minut osiągnąć poziom 80% naładowania baterii. DS 3 e-Tense to połączenie elegancji, komfortu i zaawansowanej technologii. Wyrafinowane wnętrze tego modelu zachwyca najwyższą jakością materiałów oraz dbałością o każdy detal. Ten kompaktowy samochód elektryczny zapewnia maksymalny komfort zarówno w trakcie krótkiej przejażdżki, jak i podczas pokonywania dłuższych tras.

Citroen e-C4 to hatchback o podwyższonej sylwetce, aerodynamicznej linii nadwozia i charakterystycznych, dużych kołach. Ten rodzinny mały samochód elektryczny wyróżnia się przestronnym wnętrzem oraz bogatym wyposażeniem w aż 20 systemów bezpieczeństwa i układów wspomagających prowadzenie. Silnik elektryczny o mocy 1365 KM (100kW ) zapewnia moment obrotowy sięgający 260 Nm. Auto może osiągnąć na trasie maksymalną prędkość 150 km/h. Deklarowany zasięg Citroena e-C4 wynosi 357 km w cyklu WLTP. Akumulator o pojemności 50 kWh umożliwia szybkie ładowanie do 80% nawet w 30 minut po podłączeniu do stacji ładowania o mocy 100 kW.

Samochód elektryczny – jakie auto do miasta dla rodziny?

Jeśli chcesz kupić rodzinne auto elektryczne do miasta, to warto przyjrzeć się modelom Volvo C40 oraz Mazda MX-30

Volvo C40 Recharge to elektryczny SUV wyróżniający się nowoczesnym designem, brakiem użycia skóry we wnętrzu pojazdu oraz zastosowaniem wykładzin pochodzących częściowo z recyklingu. Stały dach panoramiczny z laminowaną, przyciemnianą szybą zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, a jednocześnie gwarantuje dostęp naturalnego światła. Rodzinny samochód elektryczny z napędem na 4 koła jest wyposażony w silnik o mocy 408 KM, który zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w zaledwie 4,7 sekundy. Deklarowany zasięg pojazdu to 450 km. Nowe Volvo C40 jest wyposażone w bagażnik o pojemności 413 litrów (1205 litrów po złożeniu tylnych siedzeń) oraz przedni bagażnik na przewód ładujący, pojemnik z płynem do spryskiwaczy czy zestaw naprawy przebitych opon.

Mazda MX-30 to kompaktowy, rodzinny SUV, który wyróżnia się bogatym wyposażeniemposiada najbogatsze wyposażenie w tym segmencie aut elektrycznych. Napęd e-Skyactive zapewnia wyjątkowe właściwości jezdne. Smukłe nadwozie wyróżnia się minimalistyczną formą, subtelnymi liniami oraz drzwiami typu freestyle. Wnętrze pojazdu cechuje duża i dobrze doświetlona przestrzeń, komfortowe fotele oraz konsola centralna utrzymująca wszystkie elementy sterujące w zasięgu ręki. Elektryczna Mazda MX-30 jest wyposażona w silnik o mocy 145 KM (107 kW). Maksymalna prędkość 140 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w 9,7 sekundy zapewnia komfort zarówno w mieście, jak i na trasie. Czas ładowania akumulatora od 20% do 80% wynosi zaledwie 26 minut. Maksymalny zasięg pojazdu na jednym ładowaniu to 200 km.

Citroen e-C4 to hatchback  o podwyższonej sylwetce, aerodynamicznej linii nadwozia i charakterystycznych, dużych kołach. Ten rodzinny samochód elektryczny wyróżnia się przestronnym wnętrzem oraz bogatym wyposażeniem w aż 20 systemów bezpieczeństwa i układów wspomagających prowadzenie. Silnik elektryczny o mocy 136 KM (100kW ) zapewnia moment obrotowy sięgający 260 Nm. Auto może osiągnąć na trasie maksymalną prędkość 150 km/h. Deklarowany zasięg Citroena e-C4 wynosi 357 km w cyklu WLTP. Akumulator o pojemności 50 kWh umożliwia szybkie ładowanie do 80% nawet w 30 minut po podłączeniu do stacji ładowania o mocy 100 kW.

Auta elektryczne cieszą się także dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Elektryki świetnie radzą sobie w przestrzeni miejskiej, a dodatkowo pomagają w budowaniu wizerunku firmy ekologicznej i odpowiedzialnego społecznie przedsiębiorcy. Idealnym wyborem dla właścicieli firm może okazać się elektryczny samochód dostawczy.

Auta elektryczne - dofinansowanie na samochód elektryczny

Część osób waha się, czy kupić samochód elektryczny. Cena to główny czynnik wzbudzający ich obawy. Tymczasem istnieje wiele korzystnych form finansowania, które nie wymagają zamrażania dużej sumy pieniędzy. W ofercie iBemo dostępny jest wybór aut elektrycznych w leasingu oraz wynajmie długoterminowym. Jednocześnie warto skorzystać ze wsparcia w ramach programu Mój Elektryk. System dopłat uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest skierowany do wszystkich kategorii odbiorców.

Maksymalne dofinansowanie na samochód elektryczny wynosi:

  • w przypadku osób fizycznych:
    • do 27 000 złotych z Kartą Dużej Rodziny (brak limitu ceny auta elektrycznego),
    • do 18 750 złotych bez Karty Dużej Rodziny (maksymalny koszt pojazdu to 225 000 złotych),
  • w przypadku przedsiębiorców:
  • 27 000 złotych dla przedsiębiorców, którzy zadeklarują podwyższony roczny przebieg powyżej 15 000 km,
  • 18 750 złotych dla przedsiębiorców, którzy nie zadeklarują podwyższonego przebiegu.

Inne kwoty obowiązują w przypadku samochodów dostawczych. Dotację można uzyskać również na auto elektryczne w leasingu lub wynajmie długoterminowym. Więcej szczegółów na ten temat przedstawiamy w osobnym artykule omawiającym, jak wygląda dotacja na samochód elektryczny w ramach programu Mój Elektryk.

Szukasz idealnego elektryka do miasta? Skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomożemy Ci wybrać model i konfigurację najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Zaproponujemy także atrakcyjne formy finansowania w formie leasingu oraz wynajmu długoterminowego. Pomożemy również w uzyskaniu dotacji na leasingowane auto elektryczne w ramach programu Mój Elektryk.