Inflacja a ceny nowych samochodów – jak inflacja wpływa na ceny aut?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w marcu tego roku średnia ważona cena nowego samochodu osobowego przekroczyła granicę 150 tysięcy złotych i osiągnęła dokładnie 154 686 złotych. Jeszcze w lutym ta wartość była niższa o ponad 10 tysięcy złotych i wynosiła 143 837 złotych. Te dane najlepiej obrazują, jak inflacja wpływa na ceny nowych samochodów.

Inflacja to pojęcie, które wielu osobom kojarzy się jedynie ze wzrostem kosztu codziennych zakupów. Niestety ma ona wpływ na wszystkie gałęzie przemysłu, w tym także branżę automotive. Wzrost inflacji w naszym kraju jest spowodowany przede wszystkim przez wyższe ceny gazu oraz emisji CO2. Koszty związane z emisją CO2 przekładają się na duże podwyżki energii. Energia elektryczna jest niezbędna na poszczególnych etapach procesu produkcji nowych aut. Począwszy od pozyskania surowców, przez wytwarzanie poszczególnych podzespołów, a kończąc na ich montażu. Nawet wzrost wydatków na zakup materiałów zabezpieczających nowe pojazdy przekłada się na cenę końcową pojazdu. Inflacja wpływa także na koszty działalności salonów samochodowych. To kolejny element przekładający się na wzrost cen nowych pojazdów.

Inflacja a ceny aut – jakie inne czynniki wpływają na ceny nowych samochodów?

Wiele osób stojących przed decyzją zakupu nowego auta zastanawia się, kiedy ceny samochodów spadną? To zależy od wielu czynników. Oprócz rosnącej inflacji na ceny nowych samochodów wpływa:

  • Ograniczona dostępność nowych aut, która jest wynikiem poważnego kryzysu na rynku półprzewodników spowodowanego przez pandemię COVID-19, zdarzenia losowe (pożary, susze), kryzys energetyczny w Chinach oraz wojnę na Ukrainie.
  • Wprowadzenie rygorystycznych norm emisji spalin dla jednostek napędowych sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej.
  • Wprowadzenie obowiązku montażu dodatkowych systemów bezpieczeństwa we wszystkich nowych pojazdach.
  • Wzrost cen materiałów niezbędnych w procesie produkcji nowych samochodów.

Ten temat szerzej omawiamy w osobnym artykule na naszym blogu. Znajdziesz w nim więcej szczegółowych informacji na temat czynników, które wpływają na problemy z dostępnością i wyższe ceny nowych aut.

Inflacja a kredyt – jak zmienia się koszt kredytu na samochód?

Wzrost inflacji jest odczuwalny w wielu dziedzinach życia. Zauważają to przede wszystkim osoby spłacające kredyty. Rata kredytu składa się z:

  • części kapitałowej, czyli sumy pożyczonej od banku,
  • części odsetkowej , czyli wartości odsetek naliczonych od pożyczonych pieniędzy.

Wysokość części odsetkowej jest uzależniona od oprocentowania kredytu, na które składa się marża banku zapisana w umowie kredytu oraz rynkowa stopa bazowa (stopa procentowa). Wzrost stopy procentowej powoduje podniesienie części odsetkowej, a tym samym całej raty kredytu

Stopy procentowe w Polsce są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Ich podnoszenie ma zapobiec dalszemu wzrostowi inflacji, a tym samym rosnącym cenom produktów i usług. Wyższe stopy procentowe zwiększają koszt pieniądza. W efekcie bank centralny żąda wyższej opłaty za pożyczanie gotówki bankom komercyjnym. Instytucje finansowe podnoszą oprocentowanie oferowanych kredytów, aby przenieść te koszty na konsumentów. Dotyczy to także kredytów samochodowych. To pokazuje silne powiązanie pomiędzy inflacją, a stopami procentowymi. Ich podniesienie ma studzić wzrost gospodarczy. To z kolei powinno doprowadzić do obniżenia wskaźnika inflacji, a więc zahamowania wzrostu cen.

Rosnąca inflacja oznacza nie tylko wyższe raty, ale także mniejszą dostępność kredytów samochodowych. Każdy bank rozpatrując wniosek kredytowy, weryfikuje:

  • wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
  • miesięczne zobowiązania wnioskodawcy.

Na tej podstawie ocenia, czy klient będzie w stanie spłacać kolejne zobowiązanie. Wyższa inflacja powoduje wzrost kosztów utrzymania oraz miesięcznych wydatków. W portfelu konsumenta zostaje zatem mniej pieniędzy, co oznacza niższą zdolność kredytową. Wzrost inflacji przekłada się na wyższe ceny nowych samochodów. Zatem składając wniosek kredytowy, klient musi pożyczyć od banku więcej pieniędzy, których spłata będzie wyżej oprocentowana. Dla wielu konsumentów tak wysoki koszt kredytu samochodowego będzie zbyt dużym obciążeniem budżetu.

Inflacja a leasing i wynajem długoterminowy pojazdów

Wysokość wskaźnika WIBOR jest jednym z elementów wpływających na wartość miesięcznej raty leasingowej. Podniesienie stóp procentowych powoduje wzrost kosztów leasingu. To oznacza  większe obciążenie dla firmowego budżetu. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej wpływają zatem na wysokość zobowiązania zarówno kredytobiorców, jak i leasingobiorców. Jest jednak kilka powodów, dla których warto rozważyć leasing samochodowy zamiast kredytu. Szczególnie w dobie wysokich stóp procentowych.

  • Większa dostępność dla nowych firm

Kredyty są często niedostępne dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność. Wynika to z faktu, że instytucja finansowa ma bardzo ograniczone możliwości oceny wiarygodności finansowej przedsiębiorcy, który stawia pierwsze kroki w biznesie. Młodej firmie dużo łatwiej jest otrzymać leasing samochodowy niż kredyt.

  • Mniej restrykcyjna procedura weryfikacji leasingobiorcy

Leasing samochodu charakteryzuje się uproszczoną procedurą weryfikacji wiarygodności przedsiębiorcy. To oznacza ograniczenie formalności do minimum oraz większą dostępność leasingu dla przedsiębiorców, którzy mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku.

  • Mniejszy wpływ na zdolność kredytową

Leasing samochodu w dużo mniejszym stopniu wpływa na wysokość osiąganych przez firmę przychodów. W przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego zobowiązania w postaci pożyczki lub kredytu banki bardziej przychylnie spoglądają na klientów z umowami leasingowymi aniżeli na firmy z zaciągniętymi kredytami. To zagadnienie szerzej omawiamy w artykule, który odpowiada na pytanie, czy leasing wpływa na zdolność kredytową?

Równie korzystną alternatywą dla kredytu jest wynajem długoterminowy. Atutem tej formy finansowania jest maksymalnie uproszczona procedura weryfikacji i zawarcia umowy. W przypadku osób prywatnych wystarczy ksero dowodu osobistego i drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Wynajem długoterminowy nie obniża zdolności kredytowej, co umożliwia zaciąganie kolejnych zobowiązań w przyszłości.

Najważniejsza kwestia dotyczy jednak raty najmu. Co prawda przy ustalaniu jej wysokości uwzględniane są aktualne stopy procentowe, to jednak zmiana wskaźnika WIBOR w czasie obowiązywania umowy nie wpływa na miesięczną opłatę. To oznacza, że przedsiębiorca po podpisaniu umowy najmu nie musi obawiać się wzrostu wysokości raty w czasie jej trwania. Zapis ten nie jest obligatoryjny i zależy od polityki danej firmy oferującej wynajem długoterminowy. W przypadku iBemo masz pewność, że zmiana stóp procentowych w czasie trwania umowy najmu nie wpłynie na wysokość miesięcznej raty.

Mamy blisko 30-letnie doświadczenie oraz wsparcie grupy dealerskiej Bemo Motors. Współpracujemy bezpośrednio z importerami, co pozwala nam zaoferować duży wybór nowych aut marki Ford, Mercedes, Volvo, Hyundai, Mazda, Peugeot, Citroen, DS i LEVC. Dzięki temu możemy zaproponować naszym klientom:

  • większą dostępność pojazdów,
  • atrakcyjne ceny nowych samochodów,
  • korzystne i elastyczne formy finansowania,
  • atrakcyjne pakiety ubezpieczeń.

Nasi doradcy przygotują dla Ciebie indywidualną konfigurację parametrów umowy oraz duży wybór usług serwisowych i finansowych. Leasing i wynajem długoterminowy w iBemo pozwolą Ci sfinansować nowe auto nawet pomimo wysokich cen pojazdów i niekorzystnej sytuacji dla kredytobiorców, jaka obecnie panuje na rynku.