Coraz chętniej wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje samochodem

Jeszcze w słusznie minionych czasach wielu lepiej sytuowanych Polaków pozwalało sobie na spędzanie wakacji w Bułgarii czy w Jugosławii, dojeżdżając na miejsce własnym samochodem. Dziś wydaje nam się to szaleństwem, ale 40 lat temu duże i małe Fiaty czy nawet poczciwe Syreny naprawdę „dawały radę”.

Moda na zagraniczne wyjazdy własnym autem wróciła z przytupem w 2020 roku. Wszystko za sprawą szalejącej pandemii, która początkowo pozamykała granice, a następnie przez wiele miesięcy utrudniała podróżowanie samolotem. Wielu Polaków zdecydowało się wtedy na samodzielne zorganizowanie wyjazdu np. na południe Europy, przekonując się do tej formy urlopowania (wówczas szczyt popularności przeżywał również nieco zapomniany karawaning).

Z badań wynika, że blisko połowa Polaków wyjeżdża na wakacje samochodem („Wyjazdy Wypoczynkowe Polaków w 2021 roku i plany na rok 2022”) – głównie w kraju, choć z roku na rok przybywa też osób, dla których nie jest problemem pokonanie 1500-2000 kilometrów w jedną stronę (w dobrej klasy samochodzie może to być wręcz całkiem przyjemne).

Do najczęściej obieranych kierunków zagranicznych podróży samochodem zaliczymy:

  • Chorwację,
  • Włochy,
  • Czarnogórę,
  • Albanię,
  • Węgry,
  • Hiszpanię,
  • Portugalię,
  • Francję.

Choć dojazd do Algarve w Portugalii, Splitu w Chorwacji czy Peschiery nad jeziorem Garda zajmuje mnóstwo czasu (nawet kilkadziesiąt godzin), to jest to opcja jak najbardziej godna rozważenia. Mając do dyspozycji samochód zachowuje się swobodę w zakresie zwiedzania, wyboru miejsca noclegu, planowania podróży itd. Jeśli w dodatku auto jest oszczędne, to podróż z kompletem pasażerów może się okazać znacznie tańsza niż np. samolotem.

Coraz poważniej zaczynasz rozważać spędzenie tegorocznego urlopu z rodziną poza Polską? Jeśli na co dzień korzystasz z samochodu w wynajmie długoterminowym lub właśnie przymierzasz się do skorzystania z tego modelu finansowania, to czytaj dalej.

Zagraniczny wyjazd samochodem w wynajmie długoterminowym? ŻADEN problem

Każdy użytkownik wynajmowanego samochodu, który chce wybrać się nim np. na zagraniczne wakacje, może to zrobić bez żadnych przeszkód. Jeśli wynajmiesz auto przez iBemo, to nie musisz nawet uzyskiwać na to specjalnej zgody właściciela pojazdu – podobnie sprawa ma się w przypadku zagranicznej podróży samochodem w leasingu.

Mimo to pamiętaj, aby przed wyjazdem wystąpić do firmy leasingowej (formalnego właściciela samochodu) z wnioskiem o wydanie oficjalnej, pisemnej zgody na zagraniczną podróż. Taki dokument będzie niezbędny w razie kontroli drogowej czy przekraczania przejścia z kontrolą graniczną (np. węgiersko-serbskiego, chorwacko-czarnogórskiego, chorwacko-bośniackiego itd.).

Najemca samochodu musi sobie zdawać sprawę z tego, że z punktu widzenia np. włoskiego carabinieri, istotne jest to, czy dane kierowcy zgadzają się z danymi właściciela samochodu. Jeśli nie, a kierowca nie dysponuje żadnym dokumentem poświadczającym jego prawo do użytkowania pojazdu, to będzie spory kłopot – w skrajnym przypadku auto może nawet zostać odholowane na policyjny parking do wyjaśnienia.

Pismo ze zgodą na zagraniczny wyjazd wynajętym samochodem firma leasingowa wystawia bezpłatnie lub za drobną opłatą (50-100 złotych). Coraz częściej zdarza się, że jest ono wydawane najemcy wraz z umową wynajmu długoterminowego.

To jest ważne!

Upoważnienie do korzystania z samochodu za granicą powinno być wystawione w języku angielskim. Nie jest natomiast wymagane poświadczenie notarialne.

Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że firma leasingowa może nie wyrazić zgody na wyjazd samochodem do kraju objętego działaniami wojennymi czy uważanego za szczególnie niebezpieczny z uwagi na np. zapaść gospodarczą. Obecnie takie ograniczenia dotyczą najczęściej Rosji, Ukrainy i Białorusi, rzadziej Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii.

Wakacje w Hiszpanii czy Portugalii? Uważaj na limit kilometrów!

W praktyce jedynym ograniczeniem w zagranicznych wyjazdach samochodem w wynajmie długoterminowym jest limit kilometrów. To standardowy element umowy. Decydując się na np. wynajem długoterminowy Forda Focusa, ustalasz z firmą leasingową maksymalny przebieg – najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Wynika to z faktu, iż przebieg ma realny wpływ na wartość pojazdu w momencie jego zwrotu do wynajmującego, a tym samym na wysokość miesięcznego abonamentu (oczywiście pisząc w dużym uproszczeniu).

Omówmy to zagadnienie na hipotetycznym przykładzie.

Jeśli użytkujesz Hyundaia w wynajmie długoterminowym, z limitem 45 000 kilometrów, aktualny przebieg auta to 40 000 kilometrów, a do końca umowy pozostało pół roku, to wakacyjny wyjazd tym autem np. do Włoch będzie się wiązać z wysokim ryzykiem przekroczenia limitu.

Co w takiej sytuacji? Najlepiej będzie od razu zgłosić się do firmy leasingowej z prośbą o aneksowanie umowy i zwiększenie limitu. Wówczas leasingodawca przeliczy koszty i zaproponuje nową, nieco wyższą kwotę miesięcznego abonamentu.

Może być potrzebna dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa

Jeśli planujesz zagraniczny wyjazd wynajmowanym samochodem do jednego z krajów Unii Europejskiej, to wykupiony już pakiet ubezpieczeń OC i AC będzie wystarczający i zapewni ochronę w czasie podróży. Warto natomiast przemyśleć kwestię dodatkowego ubezpieczenia assistance, które może być ograniczone jedynie do terytorium Polski lub uwzględniać niski limit holowania (np. do 150 kilometrów).

W takiej sytuacji najlepiej będzie po prostu skontaktować się z firmą leasingową, która załatwia wszystkie sprawy ubezpieczeniowe za najemcę samochodu i dopytać o szczegóły. W razie potrzeby firma rozszerzy pakiet ubezpieczenia autocasco, co zapewni najemcy spokojną podróż na wakacje.

Szczególnym przypadkiem jest natomiast planowana podróż do kraju, który firmy ubezpieczeniowe mogą traktować jako obszar podwyższonego ryzyka – na tej liście znajduje się np. popularna wśród polskich turystów Albania. W takiej sytuacji również należy skontaktować się z wynajmującym, poinformować o kierunku podróży i poprosić o wykupienie tzw. Zielonej Karty.

Podsumowanie

Zagraniczny wyjazd samochodem w wynajmie długoterminowym w zdecydowanej większości przypadków nie stanowi najmniejszego problemu. Nie ma tutaj znaczenia klasa pojazdu – identyczne zasady obowiązują w przypadku wynajmu długoterminowego Mercedesa, Volvo, jak i Citroena czy Peugeot.

Możesz więc ze spokojem planować wyjazd, wcześniej uzyskując tylko upoważnienie (na wszelki wypadek), weryfikując kwestie związane z ubezpieczeniem pojazdu i ewentualnie sprawdzając, czy przypadkiem auto nie zbliża się do ustalonego w umowie limitu kilometrów.