Wszystko zależy od zapisów umowy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Są firmy leasingowe, które wymagają wykupienia pakietu ubezpieczeń za ich pośrednictwem, są takie, które pozwalają leasingobiorcom zawrzeć polisę samodzielnie, ale tylko w wybranych towarzystwach, a zdarza się też, że leasingodawca zostawia użytkownikowi całkowicie wolną rękę.

Na dobry początek trzeba zatem przeanalizować zapisy umowy leasingowej lub po prostu zapytać doradcę, czy istnieje możliwość samodzielnego znalezienia i wykupienia pakietu ubezpieczeń na leasingowany pojazd.

Pamiętaj!

Nawet wykupując ubezpieczenie samochodu w leasingu na własną rękę, na polisie jako właściciel pojazdu musi być wskazany leasingodawca.

Nie odrzucaj z góry oferty ubezpieczeniowej leasingodawcy

Dlaczego cześć leasingobiorców w ogóle rozważa opcję samodzielnego wykupienia ubezpieczenia pojazdu? Ponieważ panuje dość powszechne przekonanie, że oferty przedstawiane przez leasingodawców są bardzo drogie i bez problemu da się znaleźć tańsze. To nie do końca prawda.

Zachęcamy do tego, aby przynajmniej przeanalizować ofertę przygotowaną przez firmę leasingową. Można być pozytywnie zaskoczonym – a już na pewno wtedy, gdy mówimy o fabrycznie nowym samochodzie.

Tutaj w grę wchodzą tzw. pakiety dealerskie, które w zdecydowanej większości przypadków są bezkonkurencyjne cenowo. Można się np. spotkać z promocjami, w ramach których pakiet ubezpieczeń OC/AC/NNW i assistance to tylko 1-2% wartości pojazdu. Samodzielne wyszukanie takiej oferty, w wariancie akceptowanym przez leasingodawcę, zwykle jest niemożliwe.

Nie bez znaczenia jest również to, że wykupując pakiet ubezpieczeń za pośrednictwem firmy leasingowej, można rozłożyć płatność na dogodne raty, doliczane do miesięcznej raty leasingu.

Kiedy warto ubezpieczyć samochód w leasingu na własną rękę, a kiedy lepiej zrobić to przez leasingodawcę?

Istnieje kilka typowych sytuacji, w których samodzielne wykupienie pakietu ubezpieczeń na leasingowany samochód może mieć sens:

  • Udało Ci się znaleźć dużo korzystniejszą ofertę, która spełnia warunki leasingodawcy;
  • Masz wysokie zniżki za bezszkodową jazdę, które możesz wykorzystać do obniżenia wysokości składki;
  • Masz wysoki, indywidualny rabat na pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych w związku z wcześniejszym zawarciem umowy ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia nieruchomości etc.;
  • Chcesz mieć pełną kontrolę nad procesem konfiguracji i wyboru pakietu ubezpieczeń;

Zanim wykupisz ubezpieczenie samochodu w leasingu we własnym zakresie

Pamiętaj, że nawet w sytuacji, gdy leasingodawca nie widzi problemu w tym, aby użytkownik zawarł komplet ubezpieczeń na własną rękę, to i tak może mieć konkretne oczekiwania co do parametrów polisy.

Dlatego po znalezieniu atrakcyjnego pakietu (w mniemaniu leasingobiorcy), ale jeszcze przed jego wykupieniem, należy skonsultować się z właścicielem samochodu i uzyskać jego zgodę. Zdarzają się przypadki, gdy leasingodawcy odrzucają przedstawioną polisę z uwagi na np. niską renomę towarzystwa ubezpieczeniowego czy zapisy zwiększające ryzyko finansowe po stronie ubezpieczającego.

Jakie kryteria musi spełniać ubezpieczenie, które zaakceptuje leasingodawca?

Oczywiście każda firma leasingowa ma własne wytyczne odnośnie do ubezpieczeń komunikacyjnych. Jednak nawet te podchodzące do sprawy stosunkowo liberalnie, zawsze wymagają, aby polisa dobrze chroniła je przed finansowymi konsekwencjami szkody czy kradzieży pojazdu.

Chcąc wykupić ubezpieczenie samochodu w leasingu na własną rękę, za zgodą firmy leasingowej, koniecznie upewnij się, że ubezpieczenie autocasco (obowiązkowe w pakiecie ubezpieczeń leasingowanego samochodu) spełnia poniższe kryteria:

  • Stała suma ubezpieczenia- obligatoryjne w przypadku samochodów nowych, często wymagane w przypadku leasingu samochodu używanego;
  • Zniesienie udziału własnego w szkodzie– nie daj się skusić na choćby minimalny udział, np. 500 zł, ponieważ leasingodawca może nie wyrazić zgody na zawarcie takiej polisy;
  • Metoda serwisowa naprawy– firmy leasingowe z reguły wymagają takiego zapisu w umowie ubezpieczenia, ponieważ metoda serwisowa, najlepiej z użyciem oryginalnych części bez amortyzacji i przeprowadzona w ASO, jako jedyna gwarantuje przywrócenie auta do stanu sprzed zdarzenia;

W przypadku polisy OC leasingodawcy nie stawiają żadnych wymagań (poza ewentualnym zawężeniem kręgu akceptowanych TU), ponieważ są to polisy ustandaryzowane za zgodność z przepisami polskiego prawa.

Ciekawie robi się natomiast w przypadku assistance. Zapewnia ono ochronę na wypadek np. awarii, przebicia opony czy kolizji, po której nie można kontynuować jazdy samochodem. Leasingodawca może wymagać, aby assistance gwarantowało np. holowanie bez limitu kilometrów w kraju.

Pamiętaj o GAP

GAP to rodzaj ubezpieczenia, z którym na pewno zetknie się każda osoba decydująca się na leasing Forda, Mercedesa, Volvo, Hyundaia czy samochodu dowolnej innej marki. Jest to dodatkowa ochrona pojazdu, w ramach której ubezpieczyciel wypłaci środki niezbędne do zmniejszenia straty finansowej spowodowanej spadkiem wartości pojazdu w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży.

Przykładowo:

W 2019 roku Jan Kowalski zdecydował się na leasing Mazdy CX-5. Samochód w dniu wyjazdu z salonu miał wartość 150 tys. zł. W 2022 roku auto, wciąż leasingowane, zostało skradzione. Ubezpieczyciel oszacował jego wartość na 90 tys. zł. Oznacza to, że strata finansowa wyniesie 60 tys. zł. W jej zrekompensowaniu lub zmniejszeniu pomoże ubezpieczenie GAP.

GAP to ubezpieczenie najczęściej będące elementem składowym leasingu, co oznacza, że leasingobiorca powierza leasingodawcy wykupienie GAP i finansuje ochronę w comiesięcznych ratach (koszt jest doliczany do raty leasingu).

I tutaj zalecamy, aby zdecydować się właśnie na taki wariant. Firmy leasingowe doskonale wiedzą, gdzie warto wykupić ubezpieczenie GAP, mają wieloletnie doświadczenia z ubezpieczycielami, a przy tym często oferują bezkonkurencyjne warunki finansowe.

Podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu w leasingu we własnym zakresie w wielu przypadkach będzie możliwe, natomiast wcale nie musi się opłacać. Decydując się na np. leasing Peugeot zawsze należy dokładnie przeanalizować każdą otrzymaną ofertę pod kątem warunków finansowych, nie odrzucając z góry możliwości wykupienia pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych za pośrednictwem leasingodawcy. W ten sposób czasami można naprawdę dużo zaoszczędzić.

W znalezieniu najkorzystniejszych ofert leasingu samochodowego pomoże Ci iBemo. Z poziomu naszej platformy możesz samodzielnie skonfigurować wstępnie wybraną propozycję, w tym rozszerzając ją o korzystny pakiet ubezpieczeń.