Jak kupić samochód na firmę? 

Istnieje kilka sposobów na zakup pojazdu do firmy. Możemy do nich zaliczyć: 

  • zakup za gotówkę, 
  • kredyt lub pożyczkę, 
  • leasing, 
  • wynajem długoterminowy. 

Zakup za gotówkę jest najmniej popularny, ponieważ wiąże się z koniecznością dużego, jednorazowego wydatku. Nie każdego przedsiębiorcę stać na obciążanie firmowego budżetu w takim stopniu. Zakup za gotówkę niemal od razu zaczyna generować straty. Samochód, który kupisz za 100 tysięcy złotych, już dzień po transakcji nie będzie warty swojej wyjściowej ceny. W ciągu trzech pierwszych lat straci prawie połowę wartości. Przy sprzedaży po kilku latach użytkowania nie odzyskasz zainwestowanego kapitału. A do początkowego kosztu musisz jeszcze doliczyć wydatki związane z ubezpieczeniem, serwisem i naprawami. 

Kolejną formą finansowania jest kredyt lub pożyczka. Te produkty finansowe w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Czy są dla Ciebie korzystne? Decydując się na kredyt, nie musisz wydawać jednorazowo dużej sumy pieniędzy. Niestety koszty obsługi, prowizja i marża sprawiają, że pożyczając 100 tysięcy złotych, faktyczny koszt wyniesie 120% tej kwoty. To dla Twojej firmy realna strata. Do tego dochodzi oczywiście utrata wartości samego pojazdu, o której pisaliśmy przed chwilą. Ponadto pożyczka obniża Twoją zdolność kredytową. To ogranicza możliwości uzyskania tego typu wsparcia w późniejszym czasie. 

Leasing pojazdu to atrakcyjna alternatywa dla dwóch wcześniejszych form finansowania. W ramach umowy leasingowej otrzymujesz nowy samochód po wpłacie niewielkiego czynszu inicjalnego. Wynosi on zazwyczaj 10-30% wartości pojazdu. Co miesiąc spłacasz ratę leasingową za użytkowanie samochodu. iBemo w ramach oferowanego leasingu proponuje wiele dodatkowych usług jak ubezpieczenie czy serwis pojazdu. Po zakończeniu umowy możesz wykupić pojazd w atrakcyjnej cenie i zostawić go w firmie lub sprzedać po wartości rynkowej. 

Zamiast leasingu możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy. W tym przypadku będziesz zwolniony z opłaty wstępnej. Miesięczna rata najmu obejmuje nie tylko użytkowanie, ale także ubezpieczenie, serwis i naprawy samochodu. Po zakończeniu umowy zwracasz pojazd do firmy wynajmującej. Następnie możesz podpisać kolejny kontrakt i wybrać nowy samochód. 

Samochód w leasingu - korzyści dla firmy 

Wybór leasingu zwalnia cię z konieczności wydawania dużej sumy pieniędzy na zakup auta. W ramach podpisanej umowy musisz jedynie wpłacić niewielki wkład własny. Ponadto, co miesiąc będziesz spłacać ratę leasingową za użytkowanie samochodu. Możesz także skorzystać z usług dodatkowych jak ubezpieczenie lub serwis. 

Najpopularniejszy jest obecnie leasing operacyjny, który charakteryzuje się prostotą księgowania oraz korzyściami podatkowymi. Użytkowany samochód przez cały czas trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy. Ty możesz skorzystać z możliwości zaliczenia wkładu własnego i rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu. Masz także prawo do odliczenia VAT. 

W ramach leasingu rozkładasz płatność za samochód na stałe raty. To ułatwia planowanie firmowego budżetu. Po zakończeniu leasingu możesz wykupić samochód w atrakcyjnej cenie i zostawić go w firmie lub sprzedać po wartości rynkowej. W ten sposób jesteś w stanie odzyskać część środków zainwestowanych w leasing. 

Auto w wynajmie długoterminowym - korzyści dla firmy 

Ciekawą alternatywą dla leasingu jest wynajem długoterminowy. Umowę najmu możesz podpisać na 24-60 miesięcy. Dużym atutem tej formy finansowania jest brak wpłaty własnej oraz konieczności wykupu auta po zakończeniu umowy. W ramach wynajmu długoterminowego spłacasz tylko miesięczną ratę, która obejmuje użytkowanie samochodu, ubezpieczenie, serwis oraz naprawy. To sprawia, że Twoje koszty stają się bardzo przewidywalne. Przez cały okres użytkowania pojazdu nie musisz obawiać się niespodziewanych wydatków związanych z kosztownymi usterkami. Dzięki temu będziesz mógł w bardziej przemyślany sposób planować firmowe wydatki oraz inwestycje. Po zakończeniu wynajmu długoterminowego zwracasz samochód. Następnie możesz podpisać kolejny kontrakt i wybrać nowe auto do firmy. Przez cały czas użytkujesz w pełni sprawne pojazdy, które gwarantują sprawną realizację zadań w firmie. 

W przypadku wynajmu długoterminowego możesz liczyć na korzyści podatkowe. Ratę najmu zaliczasz do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo masz prawo odliczenia VAT. Z wynajmu długoterminowego możesz skorzystać nawet wtedy, gdy jesteś dopiero początkującym przedsiębiorcą. 

Pożyczka na samochód dla firmy 

W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się pożyczki na zakup firmowego auta. Czy jednak jest to korzystne rozwiązania z punktu widzenia przedsiębiorcy? Pożyczka jest zobowiązaniem, które ma bezpośredni wpływ na obniżenie Twojej zdolności kredytowej. Jeśli za jakiś czas Twoja firma będzie potrzebować szybkiego zastrzyku gotówki, to możesz mieć problem z uzyskaniem dodatkowych pieniędzy w instytucji finansowej. 

Pożyczka na zakup samochodu wiąże się dla Ciebie z dodatkowymi kosztami wynikającymi z prowizji oraz marży banku. Pożyczając 100 tysięcy złotych na zakup nowego samochodu, będziesz musiał oddać instytucji finansowej około 120 tysięcy złotych. To dla Ciebie realna strata. Kolejną kwestią jest utrata wartości zakupionego pojazdu. W ciągu trzech pierwszych lat użytkowania Twoje auto może stracić nawet połowę wartości. Przy próbie sprzedaży na pewno nie odzyskasz zainwestowanych środków. Oczywiście spłacając pożyczkę, zyskasz samochód na własność. Niestety pojazd z każdym rokiem będzie wymagał coraz większych nakładów. To nie jest dobra informacja dla Twojego firmowego budżetu. 

VOLVO V60 Essential
VOLVO
V60

Rata wynajmu:

1 604 zł
netto / miesiąc

Kupno samochodu, a koszty uzyskania przychodu 

W zależności od wybranej formy finansowania odmiennie mogą wyglądać kwestie podatkowe związane z użytkowanym pojazdem. Po zakupie samochodu, którego wartość przekracza 10 tysięcy złotych, będziesz zobowiązany do ujęcia auta w ewidencji środków trwałych oraz jego amortyzacji metodą liniową lub ze stawką indywidualną. Wydatki na eksploatację pojazdu w firmie możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w określonych limitach: 

  • 75% w przypadku auta używanego na cele prywatne i firmowe, 
  • 100% w przypadku użytkowania samochodu wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością. 

Przy zakupie auta na kredyt możesz również zaliczyć do kosztów odsetki spłacane według harmonogramu. 

A jak to wygląda w przypadku innych form finansowania? Wybierając leasing lub wynajem długoterminowy, masz prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłatę wstępną oraz wysokość miesięcznej raty. Pamiętaj, że w zależności od wybranego wariantu umowy, cykliczna opłata może obejmować również ubezpieczenie, serwis i naprawy samochodu. To wszystko będziesz mógł „wrzucić w koszty”, obniżając wartość podatku do zapłaty. Dla Twojej firmy są to realne korzyści i zaoszczędzone pieniądze. 

Samochód w firmie a odliczenie podatku VAT 

Wysokość podatku VAT, jaki możesz odliczyć przy zakupie auta do firmy, zależy od sposobu jego użytkowania. Jeśli samochód będzie używany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności, to masz prawo do odliczenia 100% VAT. Jeśli jednak będziesz używał pojazdu także do celów prywatnych, to przysługuje Ci możliwość odliczenia 50% VAT. Odliczenia dokonujesz na podstawie faktury zakupu pojazdu. 

W przypadku leasingu lub wynajmu długoterminowego obowiązują analogiczne zasady odliczania VAT. W odliczeniu możesz ująć zarówno opłatę wstępną, jak i miesięczne raty. Większość przedsiębiorców używa kredytowanych lub leasingowanych pojazdów również na cele prywatne. Dlatego najczęściej decydują się na odliczenie jedynie 50% VAT. W przypadku chęci odliczenia 100% VAT będziesz musiał dodatkowo: 

  • Zarejestrować samochód w urzędzie skarbowym wypełniając druk VAT-26. 
  • Systematycznie prowadzić dokładną ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT. 
  • Opracować regulamin określający zasady użytkowania samochodu w firmie. 

Dopiero dopełnienie wszystkich formalności daje Ci możliwość zgodnego z prawem odliczenia 100% VAT od zakupionego lub użytkowanego w firmie samochodu. 

Ile możesz zaoszczędzić, kupując samochód na firmę? 

Zakup samochodu w ramach prowadzonej działalności ma usprawnić funkcjonowanie firmy i przyspieszyć realizację codziennych zadań. Z drugiej strony jest to doskonały sposób na optymalizację kosztów działalności. Ile faktycznie możesz na tym zyskać? To w dużej mierze zależy od wybranej formy finansowania. W przypadku zakupu za gotówkę będziesz zmuszony do zainwestowania znacznej części firmowego budżetu. Te pieniądze mógłbyś przeznaczyć na inne cele. Tymczasem z każdym dniem będziesz je tracić ze względu na spadającą wartość zakupionego auta. 

Z ekonomicznego punktu widzenia korzystnym rozwiązaniem jest leasing lub wynajem długoterminowy. W przypadku tych form finansowania nie musisz kupować auta na własność. Płacisz jedynie miesięczną ratę, w której mogą być także zawarte koszty ubezpieczenia, serwisu i napraw. Szczególnie korzystny jest pod tym względem wynajem długoterminowy. Ta forma finansowania charakteryzuje się dużą przewidywalnością. To pozwala Ci w sposób długofalowy zaplanować firmowe wydatki. 

Skala korzyści finansowych zależy bezpośrednio od szczegółowych warunków i zakresu umowy. Korzystając z oferty iBemo, nowego serwisu oferującego leasing oraz wynajem długoterminowy samochodów osobowych i dostawczych, możesz liczyć na pomoc ekspertów w optymalnej konfiguracji umowy. Zapewnimy Ci najlepsze warunki oraz wiele dodatkowych usług finansowych i serwisowych oferowanych przez naszych sprawdzonych partnerów. 

Koszty utrzymania samochodu 

Samochód firmowy generuje koszty nie tylko w momencie zakupu, ale także przez cały okres użytkowania. Oczywiście możemy je zoptymalizować przez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczenie VAT. Niemniej jednak ubezpieczenie, serwis oraz naprawy firmowego auta mogą stanowić spore obciążenie dla firmowego budżetu. Dlatego powinieneś szukać rozwiązań, które pozwolą na usystematyzowanie tych wydatków. Doskonałym tego przykładem jest wynajem długoterminowy. W ramach podpisanej umowy możesz użytkować fabrycznie nowe auto, płacąc jedynie miesięczną ratę. Cykliczna opłata obejmuje także ubezpieczenie, serwis i naprawy samochodu. Koszty związane z użytkowaniem auta w wynajmie długoterminowym są bardzo przewidywalne. Po zakończeniu umowy nie musisz wykupować pojazdu. Zwracasz go i podpisujesz kolejny kontrakt, w ramach którego wybierasz zupełnie nowe auto. Tak to działa w iBemo. Nasi doradcy wykorzystają swoje doświadczenie, aby stworzyć dla Ciebie najkorzystniejszy wariant umowy. Dopasują wysokość raty do Twojego budżetu i pomogą wybrać samochód o najlepszej konfiguracji. 

Na firmowym aucie możesz zaoszczędzić. I wcale nie musi się to odbywać kosztem klasy pojazdu. Wystarczy, że wybierzesz optymalną formę finansowania i podpiszesz korzystną umowę na użytkowanie samochodu.