Używane samochody są drogie, a ich stan zwykle pozostawia wiele do życzenia

W grudniu 2022 roku mediana ceny używanego samochodu w Polsce wyniosła dokładnie 30 900 zł – wynika z analizy transakcji sprzedaży aut w komisach, u dealerów, jak i w ogłoszeniach prywatnych. To historyczny rekord.  

Auta z drugiej ręki mocno drożeją od wybuchu pandemii, co początkowo było tłumaczone niską dostępnością samochodów nowych (słynne problemy z półprzewodnikami), a obecnie jest to po prostu konsekwencja skumulowanych czynników: inflacji, wciąż wysokiego popytu oraz podwyżek cen u dealerów.

Co gorsza, w bardzo słabej kondycji znajduje się złotówka. Kurs dla pary PLN/EUR od miesięcy utrzymuje się grubo powyżej 4,50, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty importu samochodów. Jak radzą sobie z tym właściciele komisów i indywidualni importerzy? W najprostszy możliwy sposób: znów sprowadzają samochody w bardzo złej kondycji technicznej, często popowodziowe, mocno rozbite i niedbale naprawione.

Tym samym zakup auta na rynku wtórnym w Polsce jest dziś szczególnie ryzykowny, a przy tym wiąże się z koniecznością głębszego sięgnięcia do kieszeni.

Atrakcyjne finansowanie samochodu alternatywą dla aut z drugiej ręki

Podstawowym powodem, dla którego warto kupić samochód u dealera, jest dostęp do różnych form finansowania auta. Dziś nie trzeba dysponować całą kwotą, aby wyjechać z salonu fabrycznie nowym pojazdem. Ba, nie trzeba w ogóle mieć środków na wpłatę własną.

Dealer może zaproponować finansowanie poprzez:

  1. Leasing– jest to najchętniej wybierany rodzaj finansowania przez przedsiębiorców, w ramach którego spłaca się wartość samochodu w comiesięcznych ratach, po uprzednim wniesieniu wpłaty inicjalnej.
  2. Kredyt samochodowy– to propozycja skierowana zarówno do przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Istnieje kilka rodzajów kredytu samochodowego, o czym więcej możesz przeczytać na naszej stronie.
  3. Wynajem długoterminowy– wynajem budzi coraz większe zainteresowanie, stanowiąc realną alternatywę dla pozostałych form finansowania, jak również dla zakupu samochodu na rynku wtórnym. Do najważniejszych zalet wynajmu zaliczymy niską opłatę abonamentową, brak wpłaty inicjalnej oraz brak obowiązku wykupu samochodu. W dodatku jest to usługa, która gwarantuje najemcy pełną obsługę ze strony wynajmującego (serwis pojazdu, wymiana opon, wykupienie ubezpieczenia, likwidacja ewentualnej szkody czy samochód zastępczy na czas naprawy).

Może się zatem okazać, że np. wynajem długoterminowy będzie dużo korzystniejszym rozwiązaniem w porównaniu z zakupem używanego auta, zwłaszcza biorąc pod uwagę przewidywalność kosztów użytkowania pojazdu oraz dostępność tej formy finansowania również dla osób, które nie dysponują środkami na nabycie samochodu w dobrym stanie technicznym, z pewną historią i w oczekiwanym standardzie wyposażenia.

Możliwość skonfigurowania samochodu „pod siebie”

Dla wielu osób jest to kluczowa korzyść wynikająca z zakupu fabrycznie nowego samochodu u dealera. Decydując się na auto z rynku pierwotnego można precyzyjnie skonfigurować dany egzemplarz zgodnie ze swoimi potrzebami, oczekiwaniami oraz oczywiście możliwościami finansowymi.

Z pomocą doradcy jesteś w stanie dopasować poziom wyposażenia, wersję napędową, kolor nadwozia czy różnego rodzaju elementy i usługi dodatkowe (np. umowę serwisową), dzięki czemu auto od samego początku będzie dawać Ci satysfakcję z jego posiadania.

Bezcenne doradztwo

„Gwarancja do bramy i się nie znamy” – to powiedzenie od lat funkcjonuje na polskim rynku samochodów używanych i odnosi się oczywiście do komisów samochodowych. Choć w wielu przypadkach jest krzywdzące, to jednak generalna zasada pozostaje niezmienna: kupując auto z drugiej czy trzeciej ręki trzeba się liczyć z wysokim prawdopodobieństwem wejścia na tzw. minę. Właściciele komisów często traktują klientów jak zło konieczne, co także nie zachęca do odwiedzania takich miejsc. W salonach dealerskich wygląda to zupełnie inaczej.

Jeśli więc zależy Ci na bezpieczeństwie, wysokiej jakości obsługi, fachowym doradztwie oraz kompleksowej opiece w zakresie np. uzyskania finansowania, to jest to dobry powód, aby kupić samochód u autoryzowanego dealera danej marki.

Najkorzystniejsze pakiety ubezpieczeń

Zakup auta w salonie, również w formule finansowania, może od ręki zapewnić sporo oszczędności. Klasycznym przykładem będzie tutaj wybór pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych (OC/AC/NNW oraz assistance).

Dealerzy dysponują tzw. pakietami dealerskimi ubezpieczeń, które są bezkonkurencyjne cenowo. Doradca dealera podpowie Ci również, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego pakietu, aby jak najlepiej zabezpieczyć się na wypadek np. stłuczki czy kradzieży pojazdu.

Korzyści dla przedsiębiorców

Zakup fabrycznie nowego auta u dealera jest naturalnym wyborem dla sporej grupy polskich przedsiębiorców. To właśnie firmy odpowiadają za gros sprzedaży salonów samochodowych w naszym kraju.

Z perspektywy przedsiębiorcy zakup nowego pojazdu „na firmę”, zwłaszcza finansowanego w formule leasingu samochodu, to same korzyści:

  • Optymalizacja podatkowa– każda rata leasingu, wpłata inicjalna czy kwota wykupu stanowią koszt uzyskania przychodu;
  • Wyższe odpisy amortyzacyjne– co wynika po prostu z większej wartości początkowej pojazdu wprowadzanego do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa (częsty manewr po wykupieniu auta z leasingu);
  • Prestiż – nie ma co ukrywać, że nowy samochód, zwłaszcza wyższej klasy, podnosi prestiż marki przedsiębiorstwa, co ma niebagatelne znaczenie z wizerunkowego punktu widzenia (dlatego wiele firm decyduje się na modele premium, np. leasing Mercedesaczy Volvo);
  • Niezawodność i przewidywalne koszty eksploatacji – nowy samochód nie sprawia przykrych niespodzianek, a nawet jeśli, to jest objęty fabryczną gwarancją, co eliminuje ryzyko ponoszenia wysokich, nieprzewidzianych kosztów serwisowania auta;

Znajdź samochód dla siebie bez wychodzenia z domu

iBemo to serwis online, który daje Ci szeroki dostęp do fabrycznie nowych samochodów w atrakcyjnych ofertach finansowania. Z poziomu naszej platformy samodzielnie skonfigurujesz parametry np. leasingu Mazdy, Peugeot czy Hyundaia, wynajmu długoterminowego samochodu, jak i kredytu samochodowego.

iBemo to część Grupy Bemo, czyli jednej z największych grup dealerskich w Polsce. Dzięki naszej platformie zyskujesz bezpośredni dostęp do najlepszych ofert finansowania samochodu, z których możesz skorzystać całkowicie online, włącznie z zawarciem umowy na odległość. Przygotowany samochód odbierzesz w jednym z kilkunastu salonów Grupy Bemo w całej Polsce.

Na iBemo znajdziesz oferty leasingu, wynajmu długoterminowego i kredytu dla samochodów takich marek, jak Ford, Mercedes-Benz, Volvo, Hyundai, Mazda, Peugeot, Citroen, DS i LEVC. Gwarantujemy pełną przejrzystość procesu zakupowego, minimum formalności i uproszczoną, szybką procedurę udzielenia finansowania.