MirrorLink Android – co to takiego?

Mirror Link jest jednym z najstarszych systemów służących do integracji telefonu z samochodem. Jego idea jest bardzo prosta. MirrorLink pozwala zobaczyć na ekranie multimedialnym auta wybrane aplikacje z telefonu i swobodnie nimi sterować przy pomocy ekranu dotykowego, przycisków na kierownicy i radiu, a także komend głosowych. Podłączenie telefonu do samochodu odbywa się przy użyciu przewodu USB. W przypadku kilku wolnych gniazd należy zweryfikować po kolei, które jest przeznaczone do komunikacji z telefonem. Jeśli radio nie rozpozna automatycznie telefonu, to w menu smartfona należy włączyć opcję MirrorLink.

System obecnie współpracuje jedynie z wybranymi modelami telefonów wyposażonych w system Android. Ich lista znajduje się na stronie producenta, firmy Car Connectivity Consortium. Dodatkowo pojazd musi być wyposażony w odpowiednie radio z funkcją MirrorLink. W przypadku niektórych modeli aut konieczna jest dopłata do takiego modułu.

Lista aplikacji działających z MirrorLink sukcesywnie się powiększa. Znajdują się na niej programy do:

  • odtwarzania muzyki lub korzystania z internetowych serwisów muzycznych (np. Spotify),
  • nawigowania (np. Sygic),
  • wyszukiwania ciekawych miejsc,
  • porównywania cen paliw,
  • analizy stylu jazdy kierowcy,
  • odczytu parametrów pracy silnika.

MirrorLink największą popularnością cieszy się w Chinach.

Aplikacja Android Auto - co to takiego?

Jak zainstalować Android Auto? Aby rozpocząć korzystanie z oprogramowania, należy najpierw pobrać aplikację na smartfonie. Co istotne, dostępna jest także Polska wersja. Ponadto aplikacja obsługuje również polskiego Asystenta Google. To pozwala wykonywać wiele operacji przy użyciu komend głosowych. Z aplikacji Android Auto można korzystać bezpośrednio na wyświetlaczu smartfona. Dostęp do ekranu multimedialnego jest możliwy po podłączeniu telefonu do samochodu za pomocą przewodu USB. Alternatywną opcją jest bezprzewodowy Android Auto. Możliwe jest połączenie Android Auto przez Bluetooth (rozmowy telefoniczne)  lub sieć Wi-Fi . Google udostępnia na swojej stronie listę samochodów pozwalających używać omawianego oprogramowania. Warto zweryfikować swój pojazd przed rozpoczęciem korzystania z Android Auto.

Aplikacja Android Auto może być obsługiwana za pomocą:

  • dotykowego ekranu multimedialnego w aucie,
  • przycisków i pokręteł przy ekranie multimedialnym,
  • przycisków przy kierownicy (niektóre funkcje związane z odtwarzaniem muzyki),
  • komend głosowych przez Asystenta Google (wykonywanie połączeń, sprawdzenie pogody, wyznaczenie trasy w Google Maps, odtwarzanie muzyki).

Aplikacja Android Auto obsługuje wyłącznie dwie nawigacje – Mapy Google i Waze. W obu przypadkach interfejs aplikacji jest przystosowany do obsługi w samochodzie przez ograniczenie liczby wyświetlanych informacji oraz większe przyciski.

Android Auto umożliwia słuchanie muzyki, która jest zapisana lokalnie w pamięci telefonu oraz odtwarzanie utworów w usługach streamingu. Oto najpopularniejsze serwisy muzyczne obsługiwane przez Android Auto – Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer Music oraz YouTube Music.

Rozwój Android Auto objawia się również systematycznymi zmianami interfejsu. W tegorocznej aktualizacji wprowadzono dzielony ekran, który pozwoli wygodniej obsługiwać nawigację i muzykę. Nowy interfejs jest dostępny także dla typowych ekranów o proporcjach zbliżonych do 16:9. Odświeżony Android Auto:

  •  ułatwia odpowiadanie na wiadomości,
  • pokazuje nadchodzące wydarzenia z kalendarza,
  • dopasowuje się do ekranu o dowolnych proporcjach.

Obecnie system radzi sobie zarówno z pionowymi, bardzo szerokimi, jak i typowymi ekranami.

Plany na najbliższą przyszłość obejmują m.in. zdalne sterowanie niektórymi funkcjami samochodu jak włączanie klimatyzacji, ogrzewania czy sprawdzenie poziomu naładowania baterii.

 Android Auto pozwala również na wygodną komunikację, w tym wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości. W przypadku połączeń można skorzystać z Asystenta Google lub wybrać numer na klawiaturze ekranowej. Nieco bardziej ograniczony jest moduł wiadomości. Możliwe jest wyłącznie odczytanie z użyciem głosu, podyktowanie odpowiedzi lub wysłanie krótkiego, szablonowego tekstu. Wśród aplikacji do komunikacji kompatybilnych z Android Auto znajdują się m.in. Messenger, WhatsApp oraz Telegram. 

Aplikacja Apple CarPlay – co to takiego?

Twórca Apple CarPlay również udostępnia listę aut, w jakich można korzystać z tej funkcjonalności. W przypadku starszych modeli wystarczy zakup odpowiedniego radia. Jak włączyć Apple CarPlay? Wystarczy odblokować iPhone’a, a następnie podłączyć kabel do portu USB w samochodzie oraz do smartfona. Niektóre modele aut umożliwiają bezprzewodowe połączenie Apple CarPlay.

Pod względem metod wprowadzania informacji Apple CarPlay i Android Auto są niemal identyczne. Do komunikacji z oprogramowaniem Apple można użyć dotykowego ekranu multimedialnego, przycisków i pokręteł. Dostępna jest także komunikacja głosowa, ale tylko w języku angielskim. Może być to kłopotliwe szczególnie podczas dyktowania miejsca docelowego w nawigacji oraz podczas korzystania z funkcji komunikacji.

Apple CarPlay obsługuje nawigację Mapy Apple oraz produkty zewnętrznych dostawców (Mapy Google, Waze, AutoMapa, Sygic). Ze względu na wymogi Apple dotyczące interfejsu aplikacji wszystkie nawigacje wyglądają prawie identycznie. CarPlay proponuje dwa podstawowe sposoby słuchania muzyki:

  • odtwarzanie utworów zapisanych lokalnie w pamięci telefonu,
  • korzystanie z usług streamingu.

Dostępne są również piosenki zakupione w iTunes. W przypadku słuchania muzyki zapisanej w pamięci telefonu wystarczy domyślna aplikacja. Lista obsługiwanych platform streamingowych obejmuje Apple Music, Spotify, Tidal, Amazon Music, Deezer i YouTube Music . Sterowanie odtwarzaczem jest możliwe także przyciskami na kierownicy.

Apple CarPlay pozwala na wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości. Niestety asystent osobisty Siri, dostępny na wszystkich urządzeniach Apple, nie obsługuje języka polskiego. To powoduje problemy przy wybieraniu kontaktów za pomocą głosu. Numer z listy kontaktów można też wybrać ręcznie. Pewnym mankamentem CarPlay jest krótka lista obsługiwanych komunikatorów. Brakuje na niej m.in. Messengera i Telegrama. Dostępne są wyłącznie SMS-y oraz WhatsApp.

Android Auto, Apple CarPlay, MirrorLink to bardzo przydatne rozwiązania, które pozwalają na wygodne korzystanie z różnych funkcji smartfona w aucie. Ze względu na krótką listę obsługiwanych smartfonów MirrorLink cieszy się najmniejszą popularnością. Niezależnie od wyboru, zarówno Android Auto, Apple CarPlay, jak i MirrorLink znacznie podnoszą komfort użytkowania smartfonu w samochodzie, co przekłada się także na bezpieczeństwo w czasie jazdy.