Po zakończeniu leasingu możesz zwrócić pojazd leasingodawcy lub skorzystać z opcji wykupu za cenę określoną w umowie. W momencie wykupienia pojazdu stajesz się jego właścicielem. W przypadku rezygnacji z wykupu przedmiot umowy jest zwracany leasingodawcy.
Cała procedura zakończenia auto leasingu jest szczegółowo opisana w Ogólnych Warunkach Udzielania Leasingu (OWUL). Powinieneś się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy. Wiele firm leasingowych wymaga od leasingobiorców, aby zapłacili kwotę wykupu razem z ostatnią ratą miesięczną. Część firm daje użytkownikom dodatkowy czas na określenie, czy chcą skorzystać z możliwości wykupu. W większości przypadków przekroczenie terminu wykupu nie wiąże się z konsekwencjami dla leasingobiorcy. Powinieneś jednak wiedzieć, że niektóre firmy leasingowe naliczają z tego tytułu dodatkowe opłaty. Wybierając leasing w iBemo możesz liczyć na rozłożenie kwoty wykupu na niskie raty.
Po zakończeniu umowy masz możliwość skorzystania z wykupu prywatnego lub na firmę. Pierwszy z wymienionych wariantów nie jest dostępny w sytuacji, gdy leasingobiorcą jest spółka prawa handlowego (spółka z o.o., spółka akcyjna). W takim przypadku po wykupie pojazdu musisz go zaliczyć do majątku firmy. Wykup przedmiotu leasingu na cele prywatne daje większe możliwości optymalizacji podatku dochodowego PIT. W sytuacji, gdy po zakończeniu umowy leasingowej pojazd trafi do majątku firmy i zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, przy próbie odsprzedaży będziesz zobowiązany do zapłaty podatku.
Obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku nowy system fiskalny Polski Ład wprowadził niekorzystne dla leasingobiorców zmiany w zakresie wykupu pojazdu. Najbardziej odczują je przedsiębiorcy, którzy po zakończeniu umowy leasingowej będą chcieli wykupić pojazd poniżej jego wartości rynkowej.
Zgodnie z nowymi przepisami samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego dopiero po upływie 5 lat od wykupu będzie traktowany jako prywatne dobro. Co istotne okres ten jest liczony od roku następnego po tym, w którym została opłacona ostatnia rata. Jeśli ostatnia płatność przypada na styczeń 2023 roku, to okres 5 lat będzie liczony dopiero od początku następnego, 2024 roku. Przed upływem tego terminu środki uzyskane ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu zostaną zakwalifikowane do przychodu z działalności gospodarczej.
Kolejną ważną zmianą jest sposób obliczenia podatku VAT przy wykupie pojazdu z leasingu do majątku prywatnego. Zgodnie z nowymi przepisami będzie on wyliczany od realnej wartości rynkowej pojazdu, a nie od wysokości ostatniej raty. Dzięki wprowadzeniu zmian w ustawie na etapie prac legislacyjnych omawiane przepisy nie obejmą przedsiębiorców, którzy przed końcem 2021 roku wykupili pojazd po zakończeniu umowy leasingowej, ale nie zdążyli go jeszcze sprzedać.
Aby uniknąć obowiązku wykazania przychodu po sprzedaży auta wykupionego do majątku prywatnego, wystarczy przekazać go w formie darowizny. Osoba obdarowana może sprzedać przekazany jej pojazd. Dodatkowo, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie przynajmniej pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiła darowizna, osoba obdarowana będzie zwolniona z obowiązku zapłaty podatku dochodowego (PIT).