Samochód na abonament, czyli?

„Samochód na abonament” to termin marketingowy. Formalna nazwa tej usługi to: wynajem długoterminowy pojazdów. Nie jest to żadna rynkowa nowość. W Zachodniej Europie ten model finansowania samochodu funkcjonuje od około 50 lat i dziś jest dominujący. W Polsce pierwsze oferty wynajmu zaczęły się pojawiać około 20 lat temu.

Początkowo polscy kierowcy nie mieli zaufania do idei wynajmu, nie do końca też ją rozumieli. W naszym kraju wciąż silna jest potrzeba posiadania i gromadzenia majątku, co jednak powoli się zmienia, szczególnie w młodszym pokoleniu. To dlatego wynajem długoterminowy samochodu systematycznie zyskuje na popularności i – według szacunków – już blisko co trzecie auto wyjeżdżające z salonu w naszym kraju jest finansowane w formule najmu długoterminowego.

Na czym właściwie polega wynajem? To nic innego jak umowa, w ramach której wynajmujący – najczęściej autoryzowany dealer – użycza fabrycznie nowy samochód najemcy na ustalony okres, w zamian za wnoszoną co miesiąc opłatę abonamentową.

Umowa zwykle jest zawierana na 24 miesiące. W tym czasie użytkownik może swobodnie korzystać z auta, w ramach ustalonych warunków (np. rocznego limitu kilometrów), jednocześnie nie będąc jego właścicielem. Po zakończeniu umowy po prostu zwraca samochód i od razu może wziąć nowy, zawierając kolejną umowę. W grę wchodzi również wykupienie auta z wynajmu, jednak nie jest to obowiązkowe.

Zajrzyj też do innego poradnika na naszej stronie, w którym dokładnie omawiamy warunki wynajmu długoterminowego samochodu.

Kto może wziąć auto na abonament?

Usługa wynajmu długoterminowego jest skierowana zarówno do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i do przedsiębiorców. Z punktu widzenia tych pierwszych może to być bardzo atrakcyjna alternatywa dla kredytu samochodowego czy gotówkowego. Z kolei biznes coraz częściej rozważa wynajem jako zamiennik dla leasingu samochodu.

Zaletą wynajmu jest uproszczona procedura zawarcia umowy. Wynajmujący wymaga znacznie mniej dokumentów, nie bada zdolności kredytowej najemcy, dzięki czemu wszystkie formalności można załatwić niemal od ręki, również online – co wyjaśnimy na końcu poradnika.

Najważniejsze zalety wynajmu długoterminowego

Najem długoterminowy to bardzo wygodne rozwiązanie, które znakomicie wpisuje się w oczekiwania współczesnych kierowców – zwłaszcza aktywnych, zapracowanych, a więc niekoniecznie chcących tracić czas na obsługę pojazdu. Tutaj wszystkie obowiązki eksploatacyjne ceduje się na wynajmującego, zapewniając sobie bardzo wysoki komfort i oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Ogromną zaletą wynajmu długoterminowego jest to, że nie musisz wnosić wpłaty inicjalnej (początkowej), aby użytkować fabrycznie nowy samochód. Brak wpłaty początkowej i przystępna kwota miesięcznego abonamentu (spłacasz tylko utratę wartości auta) pozwoli Ci spełnić marzenie o jeździe nawet autem klasy premium – to dlatego w Polsce szczególnie chętnie wybierany jest wynajem długoterminowy Volvo, Mercedesa i innych marek z najwyższej półki.

Do zalet wynajmu zaliczymy również:

  • brak obowiązku wykupu pojazdu po zakończeniu umowy,
  • możliwość wliczenia do abonamentu innych wydatków eksploatacyjnych, jak ubezpieczenie, serwis czy wymiana opon (co daje pełną przewidywalność kosztów),
  • elastyczne warunki (możliwość dopasowania wysokości abonamentu do indywidualnej sytuacji najemcy),
  • dużą dostępność samochodów,
  • minimum formalności,
  • korzyści podatkowe, które docenią zwłaszcza przedsiębiorcy do tej pory rozważający wyłącznie leasing np. Fordaczy innej marki dostępnej również w ofertach wynajmu.

Komu można polecić wzięcie samochodu na abonament?

Jeśli powoli zaczynasz rozważać wynajem długoterminowy np. Mazdy czy samochodu innej marki, ale wciąż masz wątpliwości, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, to sprawdź, czy nie znajdujesz się na poniższej liście:

  • osoby, które nie dysponują gotówką na zakup auta lub nie chcą pozbywać się oszczędności;
  • osoby, które nie mają zaufania do rynku wtórnego i preferują użytkowanie fabrycznie nowego samochodu;
  • osoby, które nie czują potrzeby posiadania auta, natomiast chcą lub muszą mieć samochód do stałej dyspozycji;
  • osoby szukające oferty z jak najniższą miesięczną opłatą/ratą;
  • osoby często zmieniające samochody, nieprzywiązujące się do aktualnie użytkowanego egzemplarza, planujące co około 2-3 lata przesiadać się do nowego pojazdu;

Jak wziąć samochód na abonament? To dużo prostsze niż myślisz

Rosnąca popularność wynajmu długoterminowego sprawia, że nie ma dziś żadnego problemu ze znalezieniem atrakcyjnych ofert. Najłatwiej zrobisz to przez iBemo – platformę internetową, która daje dostęp do najkorzystniejszych ofert wynajmu długoterminowego pochodzących bezpośrednio od autoryzowanych dealerów Grupy Bemo.

Jak to działa? Od wynajęcia samochodu na korzystnych warunkach dzielą Cię tylko 4 kroki:

  1. Wejdź na iBemoi przeanalizuj dostępne oferty wynajmu długoterminowego np. Mercedesa, Volvo czy innych marek dostępnych u dealerów Grupy Bemo. Możesz poznać wysokość miesięcznego abonamentu oraz pozostałe warunki, co jest przedstawione w czytelny sposób i bardzo ułatwia znalezienie rzeczywiście najkorzystniejszej oferty.
  2. Po wybraniu ofertywynajmu długoterminowego np. Peugeot 5008 czy innego samochodu wyślij zapytanie do dealera i poczekaj na umowę, którą otrzymasz mailem.
  3. Podpisz umowę cyfrowo(np. podpisem elektronicznym) i uzgodnij termin odbioru samochodu w jednym z salonów Grupy Bemo zlokalizowanych w całej Polsce.
  4. Odbierz samochód i ciesz się bezproblemową, komfortową eksploatacją.

Jeśli chcesz wziąć samochód na abonament na najkorzystniejszych warunkach, to już teraz znajdź auto dla siebie na iBemo i załatw wszystkie formalności bez wychodzenia z domu.