Czyszczenie auta – jaki odkurzacz do samochodu?

Dokładne odkurzanie auta to pierwszy element kompleksowego czyszczenia wnętrza samochodu. Kolejność w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Podczas odkurzania w powietrze wzbijają się drobinki kurzu, piasek i pył, które następnie osiadają na plastikowych elementach. Jeśli wyczyścisz je w pierwszej kolejności, to po wyłączeniu odkurzacza ponownie będą nadawały się do czyszczenia. Przed odkurzaniem warto wyciągnąć dywaniki na zewnątrz. To właśnie na nich zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Po wyjęciu dywaników będziesz mieć swobodny dostęp do podłogi w pojeździe.

Wybierając odkurzacz do samochodu, możesz skorzystać z kilku opcji. Podstawową jest model ręczny podłączany do gniazdka elektrycznego. Alternatywnym rozwiązaniem może być urządzenie zasilane z gniazdka 12V. Niestety tego typu odkurzacze mają stosunkowo słabą moc, co przekłada się na małą siłę ssącą. W efekcie urządzenie mniej efektywnie zbiera zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Dużą mobilność i swobodę operowania zapewnia odkurzacz bezprzewodowy do samochodu. Jego efektywność zależy w głównej mierze od mocy, a także pojemności baterii. 

Bardzo przydatną funkcją jest czyszczenie na mokro, które umożliwia szybkie usunięcie rozlanych płynów, błota czy śniegu. Dużym atutem będą również wymienne ssawki o różnej wielkości, zapasowe filtry czy dodatkowa bateria.

Czyszczenie tapicerki – odkurzacz piorący do samochodu

Jeżeli masz garaż z dostępem do prądu, to powinieneś zainwestować w odkurzacz piorący do samochodu. Poszczególne rodzaje tapicerki mają zróżnicowaną chłonność. Warto o tym pamiętać podczas czyszczenia. Pranie tapicerki samochodowej wymaga zastosowania określonych środków chemicznych. W przypadku weluru i alcantary należy odpowiednio dozować ilość wody, ponieważ te materiały są bardzo chłonne. Najłatwiejsza w utrzymaniu wydaje się skóra naturalna. Wymaga ona zastosowania wilgotnej ściereczki nasączonej specjalnym płynem do skóry. W przypadku tego typu obicia nie jest konieczne pranie przy użyciu odkurzacza.

Czyszczenie tapicerki samochodowej na mokro należy rozpocząć od odkurzania. Następnie na jej powierzchnię nanosi się specjalny środek czyszczący, który jest odsysany przez odkurzacz piorący razem z rozpuszczonym brudem. Bardzo ważnym etapem prania tapicerki jest jej suszenie. Może trwać ono nawet kilkanaście godzin. Jeżeli samochód po praniu tapicerki pozostanie zamknięty, to materiał może zacząć gnić. Nie zaleca się także wsiadania do auta zaraz po czyszczeniu, ponieważ na siedzisku i oparciu mogą zostać plamy, które zmarnują całą wcześniejszą pracę.

Przed zastosowaniem kosmetyków do tapicerki samochodowej zrób najpierw test stabilności koloru. Zaaplikuj środek w mało widocznym miejscu i zobacz, czy nie powoduje odbarwień. Czyszczenie tapicerki samochodowej najlepiej wykonać w suchy i słoneczny dzień. Zbyt duża wilgotność powietrza znacznie wydłuży czas schnięcia materiału. Tłuste plamy na tapicerce można także usunąć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Wcześniej jednak warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu, aby upewnić się, czy pod jej wpływem materiał nie ulegnie zniszczeniu.

Czyszczenie podsufitki – jak zrobić to dobrze?

Podsufitka to element auta, o którym często zapomina się przy okazji sprzątania. Tymczasem to ona pochłania całą parę wodną i zapachy znajdujące się w środku pojazdu. Podsufitka brudzi się bardzo szybko, ponieważ wszystko to, co ciepłe unosi się do góry. Para wodna, dym z papierosów czy gorąca kawa to tylko niektóre źródła zabrudzeń.

Pierwszym etapem czyszczenia podsufitki jest odkurzanie. Dzięki temu można łatwo pozbyć się kurzu i pyłków. Głębsze zabrudzenia można usunąć podczas prania, które należy wykonać z użyciem środka przeznaczonego do danego rodzaju tkaniny. Z pewnością nie sprawdzą się preparaty w piance, które nie utrzymają się na podsufitce. Kłopotliwa będzie również aplikacja środków czyszczących w sprayu. Najlepszym rozwiązaniem są preparaty do rozcieńczenia w wodzie. Wystarczy zamoczyć w nich szmatkę lub gąbkę i przetrzeć podsufitkę. Do usunięcia zaschniętego brudu najlepiej zastosować miękką szczotkę. Bardzo ważną kwestią jest ilość użytego płynu. Zbyt obfite zmoczenie podsufitki zwiększa ryzyko jej uszkodzenia lub odklejenia.

Auto detailing – czyszczenie elementów plastikowych w aucie

Czyszczenie auta powinno także obejmować wszystkie elementy plastikowe. To szczególnie ważne w przypadku alergików. Utrzymujący się brud może przyczynić się do powstania wilgoci. To z kolei spowoduje problem z parującymi szybami. W jakie kosmetyki do samochodu warto się zaopatrzyć w przypadku czyszczenia elementów plastikowych? Najlepszym wyborem będzie mleczko lub preparat w aerozolu. Takie środki dogłębnie wnikają w strukturę tworzywa. W przypadku trudno dostępnych miejsc najlepiej wspomóc się pędzelkiem z miękkim włosiem lub patyczkami do czyszczenia uszu. Takie akcesoria znacznie ułatwią usuwanie brudu z kratek nawiewu. Po naniesieniu preparatu na daną powierzchnię należy wypolerować ją miękką ściereczką. Do bieżącego przecierania kokpitu najlepiej użyć nawilżanych chusteczek. Są one jednak tylko uzupełnieniem właściwego sprzątania samochodu.

Czyszczenie plastików to tylko jeden z etapów car detailingu. Po usunięciu zabrudzeń należy zadbać o odpowiednią konserwację elementów plastikowych. Dzięki temu nie będzie konieczne tak częste czyszczenie kokpitu auta. Zastosowanie odpowiednich preparatów ochroni elementy plastikowe przed promieniowaniem UV, matowieniem oraz zmianą koloru. Na rynku dostępne są mleczka, spraye i aerozole, które służą jednocześnie do czyszczenia i konserwacji elementów plastikowych. Do odnowienia kolorów plastiku możesz użyć specjalnego preparatu z woskiem, który dodatkowo opóźni proces starzenia się tworzywa. Car detailing kokpitu wymaga regularności. Systematyczne stosowanie preparatów do konserwacji stworzy warstwę ochronną o właściwościach antystatycznych, która zapobiegnie osadzaniu się brudu i pomoże zachować pierwotny stan elementów z plastiku. Kosmetyki do samochodu oprócz czystości zapewnią także przyjemny zapach.

Pielęgnacja aut – czyszczenie szyb we wnętrzu auta

Do mycia szyb od wewnątrz nie należy używać szmatki bawełnianej, ponieważ może zostawiać smugi. Najlepiej zaopatrzyć się w ściereczki do czyszczenia szyb, które są najczęściej wykonane z fibry lub mikrofibry o gramaturze co najmniej 220 gsm. Nieco bardziej budżetowym rozwiązaniem są niepylące ręczniki papierowe. Przed rozpoczęciem mycia szyb warto sprawdzić czystość ściereczki. Zabrudzony materiał nie zbierze zanieczyszczeń, tylko będzie jeszcze bardziej je rozmazywać.

Do odtłuszczenia szyby można użyć ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Wiele preparatów powszechnie dostępnych w sklepach zawiera duże ilości amoniaku, który przy częstszym stosowaniu może niszczyć uszczelki szyb. Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie płynu do czyszczenia. Wystarczy do butelki z atomizerem dodać 1/2 szklanki octu, 2 szklanki wody oraz ¼ szklanki alkoholu izopropylowego. Po dokładnym umyciu warto jeszcze wypolerować szybę, aby pozbyć się smug.

Car detailing - kompleksowa pielęgnacja aut

Auto detailing jest niezwykle szczegółowym i rozbudowanym procesem dokładnego czyszczenia, polerowania i woskowania pojazdu. Car detailing obejmuje zarówno wnętrze, jak i zewnętrzne części auta. Tego typu usługę wykonują wyspecjalizowane zakłady wyposażone m.in. w myjki parowe. Są to urządzenia pozwalające na dokładne i bezpieczne umycie wszystkich elementów znajdujących się w pojeździe. Oczywiście myjki parowe są także dostępne w sprzedaży detalicznej. Każdy może kupić takie urządzenie i spróbować własnych sił w auto detailingu swojego samochodu.

Car detailing wykonywany w profesjonalnych warsztatach obejmuje:

  • detailing wewnętrzny obejmujący czyszczenie wszystkich elementów przestrzeni pasażerskiej, bagażnika oraz układu klimatyzacji,
  • detailing zewnętrzny obejmujący czyszczenie i konserwację kół, szyb i wszystkich detali, a także dekontaminację (oczyszczenie powłoki lakieru), polerowanie oraz zabezpieczenie powłoki lakierniczej woskiem lub warstwą ceramiczną.

Podczas sprzątania wnętrza auta warto pamiętać o dokładnym umyciu elementów, które są użytkowane najczęściej. Chodzi głównie o kierownicę, gałkę zmiany biegów, wszystkie włączniki i przełączniki, a także ekran dotykowy.

Pielęgnacja aut wymaga przede wszystkim regularności i starannego dobierania środków. Systematyczne sprzątanie nowego samochodu pozwala zachować wnętrze w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginału. To znacznie podnosi komfort podróżowania.