Jakie ubezpieczenie dla samochodu w leasingu?  

Niezależnie od formy nabycia pojazdu masz obowiązek wykupić polisę OC dla zakupionego samochodu. W ramach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej chronione są osoby oraz mienie, które Ty, jako właściciel polisy, możesz uszkodzić w wyniku wypadku. Wiele zdarzeń drogowych kończy się na minimalnych uszkodzeniach. W takiej sytuacji możesz je pokryć z własnej kieszeni, nie angażując w to ubezpieczyciela. Jest to o tyle korzystne, że nie stracisz wypracowanych do tej pory zniżek. W przypadku poważniejszych uszkodzeń oraz sytuacji, w których poszkodowane są także osoby, konieczne jest zawiadomienie ubezpieczyciela. Firma ubezpieczeniowa pokrywa z Twojej polisy koszty naprawy mienia oraz leczenia osób poszkodowanych w wypadku. 

Ubezpieczenie Autocasco pozwala Ci uniknąć kosztów związanych z naprawą pojazdu w sytuacji, kiedy to Ty jesteś sprawcą wypadku. Polisa AC jest bardzo przydatna w momencie, gdy ktoś uszkodzi Twój samochód i ucieknie z miejsca zdarzenia. Ubezpieczenie Autocasco chroni także przed kradzieżą oraz działaniem sił natury (zalanie, gradobicie). Zakres ochrony jest elastyczny i jesteś w stanie dopasować go do swoich potrzeb. Jeżeli planujesz leasing samochodu, to możesz być pewien, że większość firm będzie wymagać od Ciebie wykupienia polisy Autocasco. Możesz to oczywiście zrobić indywidualnie, ale bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy, z którą podpisujesz umowę leasingową. Dlaczego? Omówimy to na przykładzie naszej platformy, która oferuje leasing oraz wynajem długoterminowy samochodów osobowych i dostawczych. 

iBemo jest powiązane z grupą dealerską Bemo, która funkcjonuje na rynku od blisko 30 lat. Współpracujemy ze sprawdzonymi partnerami, którzy oferują wiele dodatkowych usług. Jedną z nich jest ubezpieczenie. W ramach umowy leasingowej możemy zaproponować Ci dealerski pakiet ubezpieczenia OC/AC. Pierwszą korzyścią będzie dla Ciebie niższa kwota składki. Drugim atutem jest wliczenie jej w ratę leasingową. W ten sposób unikniesz jednorazowej płatności, która w przypadku kilku pojazdów może być sporym obciążeniem dla Twojego budżetu. 

Oprócz wykupienia polisy OC i AC powinieneś także pomyśleć o skorzystaniu z NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni ono nie tylko Ciebie, ale także wszystkie podróżujące z Tobą osoby. W przypadku NNW bardzo ważna jest suma gwarancyjna. To od jej wysokości ubezpieczyciel wylicza procentowo wartość odszkodowania. Im większa suma gwarancyjna, tym wyższe odszkodowanie. Uzupełnieniem Twojej polisy może być również GAP, czyli ubezpieczenie od straty finansowej. O tej usłudze opowiemy szerzej w dalszej części artykułu. 

Ubezpiecz się OC i AC przy leasingu auta 

Pakiet OC i AC jest wymagany przez większość firm oferujących leasing samochodów. Jeśli nawet Autocasco nie jest obowiązkowe, to z pewnością powinieneś zainwestować w tę formę ochrony. Dlaczego? Jeśli spowodujesz wypadek, nie mając polisy AC, firma leasingowa rozliczy szkodę z ubezpieczycielem, a Ciebie obciąży kosztami naprawy pojazdu. Korzystniejszym rozwiązaniem jest włączenie polisy AC do miesięcznej raty leasingowej. 

Ubezpieczając samochód w ramach umowy leasingowej, do kalkulacji składki nie wliczają się Twoje dotychczasowe zniżki. To leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu i na niego jest wystawiana polisa. Nawet pomimo tego faktu pakiet dealerski będzie dla Ciebie korzystniejszy niż indywidualne wykupienie polisy. Szczególnie w sytuacji, jeśli nie masz zniżek za bezszkodową jazdę. 

Ubezpieczenie GAP - co to takiego? 

Wspomniane wcześniej ubezpieczenie od straty finansowej (GAP) ma charakter dobrowolny. Zapewnia ochronę przed stratami wynikającymi ze szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli zostanie skradzione leasingowane przez Ciebie auto, to w ramach GAP ubezpieczyciel wypłaci kwotę, która jest równa wartości rynkowej utraconego pojazdu. Dzięki tym pieniądzom będziesz mógł spłacić raty leasingu pozostałe do końca umowy.  Z Twojej perspektywy jest to bardzo korzystne. Co się stanie jeśli nie skorzystasz z GAP? W przypadku kradzieży lub szkody całkowitej zostaniesz bez samochodu i z obowiązkiem spłaty pozostałych rat. Kolejny pojazd możesz otrzymać w ramach nowej umowy leasingowej. W tej sytuacji będziesz jednak zmuszony opłacać jednocześnie dwie raty. Pamiętaj, że w przypadku szkody całkowitej możesz otrzymać dwie wypłaty – z Autocasco oraz ubezpieczenia GAP. 

Istnieje kilka wariantów ubezpieczenia od straty finansowej: 

  • GAP fakturowy – ubezpieczyciel wypłaca różnicę pomiędzy kwotą na fakturze a wartością rynkową pojazdu oszacowaną na dzień kradzieży lub szkody całkowitej. 
  • GAP Casco – ubezpieczyciel wypłaca różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC/AC, a suma ubezpieczenia Autocasco. 
  • GAP finansowy – ubezpieczyciel pokrywa różnicę pomiędzy kwotą odszkodowania wypłaconego z AC a pozostałymi do spłaty ratami leasingu. 
  • GAP indeksowy – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości 20-30% wartości utraconego samochodu. 

Najtańszą formą ubezpieczenia jest GAP finansowy. Sprawdza się szczególnie w przypadku leasingu z niskim wkładem własnym oraz wysoką kwotą wykupu. Dla krótkich umów leasingowych zawieranych na 2-3 lata dobrym wyborem będzie GAP indeksowy. 

Hyundai Tucson Smart
Hyundai
Tucson

Rata wynajmu:

1 306 zł
netto / miesiąc

Gdzie kupić ubezpieczenie dla auta w leasingu?  

Podpisując umowę leasingową możesz wykupić polisę na własną rękę. Istotne, aby zakres ochrony odpowiadał wymogom stawianym przez leasingodawcę. Czy jest to dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie? Niekoniecznie! Wygodniejszy jest wybór ubezpieczenia oferowanego przez firmę leasingową. W takiej sytuacji składka polisy zostanie wliczona w Twoją miesięczną ratę płaconą w ramach umowy. Nie będziesz musiał zajmować się szukaniem najlepszego ubezpieczenia w dobrej cenie. Unikniesz także konieczności samodzielnego załatwiania wszystkich formalności. 

A jak wypada porównanie kosztów ubezpieczenia auta w leasingu? Wykupując polisę samodzielnie możesz skorzystać ze swoich zniżek. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie w ramach umowy leasingowej, to Twoje zniżki nie będą uwzględniane w kalkulacji. Z drugiej strony firma oferująca leasing wykupuje wiele polis, dzięki czemu może liczyć na preferencyjne warunki finansowe. W efekcie nawet bez Twoich zniżek ubezpieczenie w ramach umowy leasingowej może być dla Ciebie tańsze. Tak właśnie jest w przypadku skorzystania z oferty iBemo. Nasz serwis oferujący leasing samochodów osobowych i dostawczych jest powiązany z działającą od blisko 30-lat grupą Bemo Motors. Dzięki temu możemy zaproponować klientom atrakcyjne pakiety dealerskie ubezpieczenia OC/AC/NNW/GAP. Nasi doradcy dopasują umowę ubezpieczenia do Twoich oczekiwań. Pomożemy Ci wybrać optymalny zakres ochrony i zapewnimy atrakcyjną cenę polisy. A przede wszystkim uchronimy Cię przed koniecznością szukania ubezpieczyciela i formalnościami związanymi z podpisaniem umowy. 

Auto w leasingu - co po kolizji lub wypadku?  

Procedura postępowania po wypadku jest ściśle określona w umowie leasingowej i zasadniczo nie różni się od analogicznej sytuacji z udziałem prywatnego pojazdu. Twoim obowiązkiem jest skontaktować się z ubezpieczycielem. W umowie leasingowej może znaleźć się zapis, który nakłada na Ciebie obowiązek wezwania na miejsce wypadku policji oraz innych służb. O całym zdarzeniu musisz także powiadomić leasingodawcę. Po uszkodzony samochód przyjeżdża autolaweta i transportuje go do ASO, gdzie pojazd zostanie naprawiony. W ramach polisy ubezpieczeniowej możesz liczyć na auto zastępcze, które będziesz mógł użytkować do momentu odbioru samochodu z warsztatu. 

Jakie są koszty naprawy samochodu w leasingu  

Koszty naprawy samochodu po wypadku są rozliczane z polisy OC lub AC. Jeśli w umowie leasingowej jest wpisany udział własny w szkodzie, to musisz liczyć się z koniecznością pokrycia części wydatków związanych z likwidacją szkody. Z Twojego punktu widzenia korzystniejszy będzie wybór polisy, która znosi udział własny w szkodzie. Pamiętaj, że naprawa auta musi się odbywać zgodnie z zapisami OWUL (Ogólne Warunki Umowy Leasingowej). Leasingodawcy wymagają serwisowania pojazdów w ASO lub podają listę autoryzowanych warsztatów. Koszt naprawy zależy również od użytych części. W przypadku ASO będą to oryginalne, a przez to droższe podzespoły. 

Kwestia naprawy leasingowanego samochodu może być dla Ciebie skomplikowana ze względu na konieczność uwzględnienia zapisów zawartej umowy. Naprawiając prywatny pojazd, masz pełną dowolność wyboru warsztatu oraz części. W przypadku samochodu w leasingu musisz postępować zgodnie z określonymi zasadami. W przeciwnym razie narażasz się na problemy w momencie zakończenia umowy i zdania pojazdu. Korzystając z usług iBemo możesz liczyć na wsparcie profesjonalnych doradców przez cały czas trwania umowy leasingowej. Jeśli nie będziesz wiedział gdzie i jak naprawić samochód, to nasz konsultant wyjaśni szczegółowo całą procedurę. To przyspieszy proces naprawy i pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. 

Kwestie związane z ubezpieczeniem auta w leasingu nie muszą być już dla Ciebie problemem. Korzystając z oferty iBemo otrzymasz pełne wsparcie w każdym aspekcie użytkowania auta i realizacji postanowień umowy leasingowej. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów oraz problemów wynikających z niedotrzymania warunków kontraktu.