Zakończenie umowy leasingowej - zasady wykupu pojazdu po leasingu

Szczegóły dotyczące przebiegu procedury zakończenia leasingu są opisane w Ogólnych Warunkach Udzielania Leasingu (OWUL). Przed podpisaniem umowy należy się z nimi dokładnie zapoznać. Wiele firm wymaga zapłaty kwoty wykupu razem z ostatnią ratą miesięczną. Część leasingodawców przewiduje jednak dodatkowy czas na podjęcie ostatecznej decyzji przez leasingobiorcę. Zazwyczaj przekroczenie terminu wykupu nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Warto jednak pamiętać, że niektóre firmy naliczają z tego tytułu dodatkowe opłaty. Dlatego tak ważne jest przeczytanie OWUL. Wybierając leasing w iBemo, zyskujesz możliwość rozłożenia kwoty wykupu na przystępne raty.

Wykup na firmę po zakończeniu umowy leasingowej

Po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość skorzystania z wykupu na firmę lub prywatnego. Jeśli leasingobiorcą jest spółka prawa handlowego, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, to możliwy jest jedynie pierwszy z wariantów. Po wykupie pojazdu należy go wprowadzić do majątku firmy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość:

  • zaliczenia kwoty wykupu do kosztów uzyskania przychodu,
  • odliczenia VAT od wykupu (w przypadku aut osobowych odliczeniu podlega 50% VAT),
  • zaliczenia do kosztów wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu (75% w przypadku samochodu osobowego, który jest użytkowany również prywatnie).

W przypadku odsprzedaży takiego pojazdu na podstawie faktury nie ma obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W takiej sytuacji transakcja staje się opodatkowanym i oskładkowanym przychodem. Konieczne jest także naliczenie VAT, jeśli występowało prawo do jego odliczenia przy wykupie.

Wykup prywatny po zakończeniu umowy leasingowej

Pojazd wykupiony do majątku prywatnego nadal może być użytkowany w ramach prowadzonej działalności. W tym przypadku istnieje możliwość:

  • zaliczania 20% kosztów podatkowych obejmujących wydatki związane z użytkowaniem prywatnego auta w firmie,
  • odliczania 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych (w tym także paliwa).

Nowy system fiskalny obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku wprowadził niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany dotyczące wykupu pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego będzie traktowany jako prywatne dobro dopiero po upływie 5 lat. Okres ten jest liczony od roku następnego po tym, w którym nastąpił wykup. Przed upływem tego czasu środki uzyskane ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu będą uznawane za przychód z działalności gospodarczej.

Wykup samochodu z leasingu a podatek dochodowy

Po wykupie samochodu z leasingu do firmy po kwocie ustalonej w umowie można zaliczyć go do środków trwałych. Jeśli kwota na fakturze wykupowej nie przekracza 10 000 złotych netto (lub brutto w przypadku podatników zwolnionych z VAT), to wartość pojazdu jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu. Gdy cena wykupu pojazdu przekroczy 10 000 złotych, samochód należy przyjąć na stan środków trwałych i dokonać jego amortyzacji. Sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu do firmy będzie przychodem podatnika, co spowoduje powstanie obowiązku uiszczenia podatku dochodowego. Zasada ta nie obowiązuje przedsiębiorców, którzy wykupili pojazd z leasingu przed końcem 2021 roku. Przy jego odsprzedaży nie będą zobowiązani do wykazania przychodu. Rozwiązanie to nie dotyczy przedsiębiorców, których umowy leasingowe zakończą się w 2022 i kolejnych latach.

Dla leasingobiorcy najbardziej niekorzystną sytuacją jest wykup pojazdu do majątku prywatnego poniżej wartości rynkowej i jego sprzedaż przed upływem terminu zapisanego w ustawie (5 lat od roku następującego po miesiącu wykupu z leasingu). W takiej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku PIT. Ponadto sprzedaż samochodu podwyższy dochód firmy. W wyniku tego przedsiębiorca zapłaci wyższą składkę zdrowotną, która wynosi:

  • 9% dochodu dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, wg stawek 17 i 32%,
  • 4,9% dochodu dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym.

W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym sprzedaż przełoży się na wzrost rocznego przychodu, od którego zależy wyliczenie składki zdrowotnej. Obecnie jest to 9% od wartości podstawy, która wynosi:

  • 60% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli roczne przychody nie przekroczą 60 000 złotych,
  • 100% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli roczne przychody wyniosą 60 000 - 300 000 złotych,
  • 180% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli roczne przychody przekroczą 300 000 złotych.

Sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego po upływie zapisanego w ustawie czasu nie będzie uznawany za przychód z działalności gospodarczej.

Podatek VAT od wykupu auta z leasingu

Po wykupie samochodu do firmy przedsiębiorca zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT. Podstawą odliczenia jest w tym przypadku faktura wykupowa. Wysokość odliczenia jest uzależniona od sposobu wykorzystywania pojazdu.

Możliwość odliczenia 100% podatku VAT występuje, gdy:

  • pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych,
  • przedsiębiorca prowadzi tzw. kilometrówkę dla celów VAT,
  • przedsiębiorca zgłosił pojazd do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26,
  • został sporządzony regulamin użytkowania samochodu w firmie.

W przypadku wykorzystywania pojazdu do celów prywatnych i firmowych przedsiębiorca ma prawo odliczenia 50% podatku VAT. Wykup samochodu na cele prywatne nie daje możliwości odliczenia podatku VAT. W przypadku odsprzedaży pojazdu wykupionego z leasingu i wprowadzonego do majątku firmy powstaje konieczność zapłaty podatku VAT należnego od ceny sprzedaży. Przedsiębiorca po wykupie pojazdu z leasingu do majątku prywatnego jest zobowiązany zapłacić podatek VAT od realnej wartości rynkowej auta, a nie od wysokości ostatniej raty.

Sposób na korzystny wykup pojazdu z leasingu

Przekazanie auta wykupionego prywatnie z leasingu w formie darowizny pozwala uniknąć konieczności wykazywania przychodu w momencie sprzedaży pojazdu. Najlepiej, jeśli obdarowany będzie osobą zwolnioną z obowiązku zapłaty podatku od darowizny. Do tej grupy zaliczany jest:

  • małżonek,
  • zstępni, czyli córka, syn, wnuk, prawnuk,
  • wstępni, czyli matka, ojciec i dziadkowie,
  • rodzeństwo,
  • pasierb,
  • ojczym,
  • macocha.

Jeśli osoba obdarowana sprzeda przekazany pojazd po upływie co najmniej pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiła darowizna, to będzie zwolniona z obowiązku zapłaty podatku dochodowego PIT. Obdarowany musi złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-Z2, jeśli:

  • suma darowizn od jednego darczyńcy przekroczy w ciągu 5 lat wartość 9637 złotych,
  • darowizna nie zostanie przekazana w formie aktu notarialnego.

Stosowny dokument należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od momentu przyjęcia darowizny.

Pomimo darowizny darczyńca jest nadal zobowiązany do rozliczenia i zapłaty podatku VAT. Oczywiście pod warunkiem, że podatek ten został odliczony przy wykupie. Wykup prywatny zwalnia z tego obowiązku.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy korzystną alternatywą dla leasingu jest wynajem długoterminowy. Jego najważniejsze zalety to:

  • Brak obowiązku wykupu pojazdu, dzięki czemu przedsiębiorca nie osiąga przychodu ze sprzedaży i unika dodatkowych obciążeń podatkowych.
  • Korzyści podatkowe, czyli możliwość zaliczenia miesięcznej raty wynajmu do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczenia podatku VAT.
  • Minimalne koszty początkowe i duża przewidywalność wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w ramach najmu.
  • Łatwe zarządzanie flotą dzięki kompleksowej obsłudze związanej z przeglądami, serwisem i naprawami

iBemo oferuje korzystne warunki wynajmu długoterminowego dopasowane do indywidualnych potrzeb i założonego budżetu. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepszą konfigurację auta do firmy oraz zapewnią kompleksowe wsparcie przez cały okres obwiązywania umowy.