Zacznij od sprawdzenia warunków umowy
Zakres zawartej umowy wynajmu długoterminowego mówi wszystko na temat tego, jakie obowiązki spoczywają na najemcy samochodu. Najkorzystniejszy scenariusz to taki, w którym miesięczna opłata finansuje nie tylko samo użytkowanie pojazdu, ale także jego pełną obsługę ze strony wynajmującego.
Zgodnie z taką umową użytkownik nie musi się martwić:
- serwisowaniem samochodu,
- zakupem, wymianą i przechowywaniem opon,
- wyborem i zakupem ubezpieczenia,
- likwidacją ewentualnej szkody (wraz z uzyskaniem samochodu zastępczego na czas naprawy).
Jeśli masz lub zawrzesz taką umowę, to w praktyce pozostanie Ci tylko tankowanie samochodu, uzupełnianie płynu do spryskiwaczy, odwiedzanie myjni oraz standardowe dbanie o auto (odkurzanie wnętrza, czyszczenie elementów kokpitu, okazjonalne odświeżenie tapicerki, nieprzeładowywanie pojazdu etc.). Jest to bardzo wygodne i zachęcamy do wyboru właśnie takiego rozwiązania.
Pamiętaj o limicie przebiegu
Każda umowa wynajmu długoterminowego przewiduje limit kilometrów. Innymi słowy: strony uzgadniają, że najemca przejedzie danym autem nie więcej niż np. 15 000 kilometrów rocznie. Skąd to ograniczenie? Pamiętajmy, że w ramach najmu użytkownik spłaca wyłącznie prognozowaną utratę wartości pojazdu, a przebieg samochodu ma na to kluczowy wpływ.
Dlatego chcąc obniżyć miesięczny koszt wynajmu, wprowadza się limit przebiegu. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, aby uniknąć dodatkowych opłat. Przestrzeganie limitu kilometrów jest podstawowym elementem dbania o samochód.
Rada
W iBemo możesz podwyższyć limit kilometrów w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli masz taką potrzebę, to po prostu skontaktuj się z nami.
Dbaj o samochód tak, jak o własny
To najprostsza rada, jakiej można udzielić użytkownikom samochodów w najmie długoterminowym. Choć właścicielem pojazdu pozostaje wynajmujący, to użytkownik może z niego korzystać niemal bez żadnych ograniczeń. W jego interesie jest, aby auto było przez cały czas sprawne i dobrze się prezentowało.
Unikaj ryzykownych sytuacji
Mamy na myśli nie tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również zwracanie uwagi na to, gdzie samochód jest parkowany. Mało który właściciel zostawiłby swoje auto na niestrzeżonym parkingu w podejrzanej okolicy czy zaparkował je w krzakach, rysując przy tym lakier. Warto przenieść to podejście na samochód użytkowany w ramach wynajmu długoterminowego.
Tankuj na sprawdzonych stacjach
Nawet tak prozaiczna czynność, jak tankowanie samochodu, może mieć duży wpływ na sprawność pojazdu – zwłaszcza jednostki napędowej. Zatankowanie słabej jakości paliwa dla zaoszczędzenia kilku złotych na całym baku to nienajlepszy pomysł.
Myjnia bezdotykowa lub ręczna zamiast automatycznej
Gdyby postawić obok siebie samochód myty wyłącznie ręcznie lub bezdotykowo oraz odwiedzający myjnie automatyczne, to bez problemu je odróżnisz. Karoseria drugiego auta będzie w dużo gorszej kondycji.
Myjnie automatyczne, choć bez wątpienia wygodne i stosunkowo szybkie, niestety niszczą lakier, co odbija się na wartości pojazdu. Warto na to zwrócić szczególną uwagę w przypadku użytkowania samochodu w wynajmie długoterminowym, ponieważ takie uszkodzenia mogą generować dodatkowe koszty dla najemcy podczas zdawania auta.
Nie lekceważ żadnych usterek
Są kierowcy, którzy wychodzą z założenia, że dopóki samochód odpala i jedzie w miarę prosto, to wszystko jest w porządku. Tymczasem bagatelizowanie ewidentnych objawów awarii może się źle skończyć – włącznie z wystąpieniem bardzo poważnej usterki czy wręcz spowodowaniem wypadku.
Dlatego bardzo ważnym elementem dbania o samochód w wynajmie długoterminowym jest zgłaszanie wynajmującemu wszelkich stwierdzonych usterek, dziwnego zachowania auta czy uszkodzeń blacharskich.
Pamiętaj, że choć samochód jest objęty gwarancją producenta, to wyłączone są z niej usterki ewidentnie zawinione przez kierowcę. Za takie mogą zostać uznane awarie, których można byłoby uniknąć, gdyby użytkownik wcześniej zareagował na niepokojące objawy – na przykład stuki w zawieszeniu.
Równie ważne jest użytkowanie samochodu zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli zdecydujesz się np. na wynajem długoterminowy Mazdy 6, to wiadomo, że nie jest to auto dostawcze, które można regularnie przeładowywać.
Stosuj się do zaleceń serwisowych producenta pojazdu
Mając umowę, która gwarantuje pełną obsługę serwisową pojazdu, nie warto naprawiać auta na własną rękę, maskować różnych uszkodzeń czy stosować nieoryginalnych części i akcesoriów. Nie omijaj też przeglądów gwarancyjnych, których częstotliwość została określona w książce obsługi pojazdu.
Szczególnie ważne jest to, aby nie próbować naprawiać samochodu uszkodzonego w wyniku kolizji – nie kupuj używanych części i nie korzystaj z usług niezależnych warsztatów blacharsko-lakierniczych. Każdą szkodę zgłoś wynajmującemu, który załatwi wszystkie sprawy z ubezpieczycielem.
Podsumowanie
Wynajem długoterminowy samochodu to wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Jednak nawet nie planując wykupu auta po zakończeniu umowy staraj się o nie dbać zgodnie z naszymi wskazówkami. Jest to w Twoim interesie, ponieważ pozwoli uniknąć ewentualnych dodatkowych kosztów podczas zdawania pojazdu wynajmującemu.
Podkreślamy, że nie chodzi tutaj o to, aby wynajęty samochód stał się Twoim oczkiem w głowie. Mamy na myśli eksploatowanie pojazdu zgodnie z przeznaczeniem i pielęgnowanie go w podstawowym, zdroworozsądkowym zakresie.
Jeśli natomiast dopiero przymierzasz się do skorzystania z opcji wynajmu, to najlepszych ofert poszukaj na iBemo. Nasza platforma daje Ci bezpośredni dostęp do propozycji wynajmu długoterminowego Mercedesa, Volvo, Hyundaia, Citroena i innych marek dostępnych u autoryzowanych dealerów Grupy Bemo.